Złącza w telewizorach. Do czego służą?

W dzisiejszych czasach telewizor to znacznie więcej niż tylko odbiornik stacji telewizyjnych. To prawdziwe centrum rozrywki, które oferuje nam znacznie więcej. Wszystko to, dzięki różnorodnym złączą, w które są wyposażone nowoczesne telewizory. Większość z nich podpisana jest różnymi, nieco obco brzmiącymi nazwami takimi jak HDMI czy LAN co sprawia, że nie do końca wiemy, do czego służą. Warto więc poznać złącza, które posiadamy w swoim odbiorniku i nauczyć się je wykorzystywać. Poniższy tekst z pewnością Ci w tym pomoże

 Złącza w telewizorach. Do czego służą?HDMI to podstawa

Nowoczesne telewizory wyposażone są w złącza HDMI. Dwa tego typu wejścia to standard, ale im jest ich więcej, tym więcej może zaoferować nam nasz telewizor. Dzięki nim możemy bowiem podłączyć do telewizora różnorodne urządzenia takie jak dekoder TV cyfrowej, odtwarzacz DVD, Blu-ray. Urządzenia te pozwalają nam nie tylko oglądać filmy ale rownież odtwarzać zdjęcia z płyt, aparatów i telefonów. Co więcej, możemy podłączyć również konsolę do gier oraz zainstalować wtyczkę z systemem Android by cieszyć się nowoczesnym telewizorem typu Smart.

Czym są złącza HDMI? To zwykłe wejścia, dzięki którym obraz i dżwięk przesyłane są z urządzeń zewnętrznych. Warto również dodać, że dzięki gniazdom typu HDMI ARC dźwięk płynie również od telewizora do głośników lub wzmacniaczy.

USB – praktyczne rozwiązanie

Kolejnym złączem, w które wyposażona jest coraz większa liczba telewizorów jest USB. Dzięki niemu możliwe jest odtwarzanie filmów oraz zdjęć z nośników takich jak pendrive czy dysk zewnętrzny. Co więcej, coraz częściej złącze to umożliwia nam również nagrywanie na nośniki programów telewizyjnych.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że te złącza, które umożliwiają nam nagrywanie dźwięku i obrazu mają specjalne oznaczenia takie jak HDD, HDD REC. Co ważne, nagrane przez nas dane możemy odtwarzać jedynie za pomocą tego typu złącze.

Poza tym dzięki USB możemy również podpiąć do telewizora aparat lub telefon a także klawiaturę, która ułatwi nam np. korzystanie z aplikacji Smart TV.. Możemy także podłączyć za ich pomocą kamerę, dzięki której będą możliwe rozmowy przez program taki jak Skype.

Przydatne złącza, które również warto znać

Warto dodać, że nie są to jedyne złącza, w które wyposażone są nowoczesne telewizory. Coraz większa liczba modeli z boku telewizora ma gniazdo oznaczone CI+. Pozwala ono cieszyć się telewizją satelitarną bez konieczności posiadania dekodera oraz podłączania dodatkowych kabli. Wystarczy jedynie umieścić w nim moduł CAM z kartę z dekodera.

Internet coraz częściej podłączamy bezprzewodowo dzięki wbudowanej w telewizor karcie sieciowej umożliwiającej korzystanie z Wi-Fi.
W telewizorze znajdziemy także wyjście optyczne audio, które pozwala cieszyć się dźwiękiem o bardzo dobrej jakości.

Często w telewizorach możemy spotkać także wyjścia dźwiękowe na dwa głośniki, oraz wyjście słuchawkowe, które pozwala cieszyć się filmami lub muzyką bez przeszkadzania innym,

Ponadto, w telewizorach znajdziemy również złącze component, które przydaje się w przypadku starszych sprzętów dobrej klasy. Dzięki łączom tym obraz przesyłany jest przez trzy niezależne od siebie kable co gwarantuje jego dobrą jakość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here