Odświeżona linia QLED: przedstawiamy Q85R

Samsung wprowadził na rynek odświeżoną linię swoich topowych telewizorów pracujących w oparciu o technologię kropki kwantowej. QLED Q85R jest niemal najlepszym telewizorem 4K koreańskiego producenta, zaraz za najdroższymi modelami Q90R i Q950R (odbiornik 8K). Jakie cechy ma ten nowy telewizor 4K? I czym może zaskoczyć potencjalnego nabywcę?

Q85R – jakie warianty telewizora?

Q85R dostępny jest w trzech rozmiarach, tj. 75”, 65” i 55”– jest to model kierowany do grona odbiorców oczekujących dużego odbiornika o wysokich możliwościach, a nieco tańszego niż najdroższy wariant telewizora QLED (taki jak Q90R).

Warto w pierwszej kolejności nadmienić, że w tym roku Samsung niemal całkowicie zrezygnował z telewizorów zakrzywionych (przynajmniej w linii QLED) i Q85R nie jest tu wyjątkiem, bez względu na to, czy interesuje nas telewizor 75 cali, czy odbiornik 65 cali. Najwidoczniej możemy mówić o początku końca mody na zakrzywione telewizory, które prawdopodobnie podzielą los urządzeń 3D.

Upscaling ze sztuczną inteligencją

Gdy w zeszłym roku Samsung wypuścił na rynek swój pierwszy telewizor 8K (Q900R), reklamował go także jako urządzenie stosujące zaawansowany upscaling, wykorzystujący do swojego działania skrypty sztucznej inteligencji i algorytmy uczenia maszynowego. Idea była taka, by w oparciu o miliony materiałów wzorcowych urządzenie jeszcze lepiej ulepszało materiał źródłowy.

Teraz tę bardziej zaawansowaną formę skalowania obrazu posiada każdy nowy telewizor 4K z serii QLED, w tym oczywiście Q85R. Poprawę jakości powinni przede wszystkim odczuć użytkownicy telewizji naziemnej i kablówek, w których rozdzielczość najczęściej oscyluje wokół jakości HD lub Full HD.

Lepsze kontrasty dzięki strefowemu podświetleniu

Jeszcze w zeszłym roku, nawet wśród telewizorów z linii QLED, dominowało podświetlenie krawędziowe – poza tylko najdroższymi modelami. Spotkało się to z pewną krytyką ze strony zewnętrznych obserwatorów, bowiem w tym przedziale cenowym można było oczekiwać odbiornika o bardziej zaawansowanych rozwiązaniach.

Na szczęście w tym roku Samsung wykorzystuje strefowe podświetlenie w niemal każdym telewizorze QLED (oprócz Q60R). Zarówno telewizor 75 cali, jak i 65 cali będą posiadały podświetlenie pełne (Direct Full Array 8x), zdecydowanie lepiej oddające kontrasty i pozwalające na lepsze operowanie ciemnymi tonacjami.

Samsung współpracuje z Apple?! Niemożliwe jest możliwe!

Z pewnością wart odnotowania jest fakt, że firma Samsung nawiązała współpracę z firmą Apple, co zaowocowało poszerzeniem możliwości Smart TV. Q85R potrafi teraz – dzięki funkcji AirPlay2 – łączyć się np. z iPhone’ami, które będą mogły przesyłać obraz bezpośrednio na ekran odbiornika.

Bez wątpienia pewnym zaskoczeniem może być także zafundowanie użytkownikom dostępu do nowego asystenta, atrakcyjnie nazwanego Alexa. Asystent ten będący znakiem towarowym firmy Amazon, może pomagać w sterowaniu telewizorem przy pomocy komend głosowych.

Co jeszcze potrafi Q85R?

Ten nowy telewizor 4K posiada też powłokę Ultra Viewing Angle, poprawiającą kąty widzenia odbiornika. Dzięki temu, kolory nie będą ulegały zniekształceniu, gdy na ekran spojrzymy spod większego nachylenia (typowa dolegliwość matryc VA). Samsung zapowiada, że w dużym stopniu udało mu się rozwiązać ten problem.

Q85R posiada ponadto technologię jednego, niemalże niewidocznego połączenia – czyli cienkiego, prawie przezroczystego kabelka, który zastępuje większość innych przewodów (sygnał odprowadzany jest do zewnętrznego modułu).

Ambient – nowe możliwości

Użytkownikom mogą spodobać się też rozszerzone możliwości trybu Ambient, pozwalającego w bardzo szerokim spektrum personalizować wygląd nieaktywnego ekranu odbiornika. Od teraz czarny ekran może zamienić się w szereg innowacyjnych motywów ozdobnych, np. imitujących nowoczesne oświetlenie. Jest to ciekawe rozwiązanie i alternatywa dla bardziej wymagających.

Nowy, odświeżony QLED

Q85R niesie pewien powiew świeżości w linii QLED. Telewizor 75 cali i 65 cali są kierowane do węższej grupy odbiorców, oczekujących ekranu o dużej przekątnej, a jednocześnie gwarantującego duże możliwości. Prezentowany tu model wydaje się łączyć te dwie cechy i ma wszystko, czego potrzebuje odbiornik z wysokiej półki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here