Monitory OLED i LCD – poznaj ich zalety i wady

0
2388

Technologia cały czas się prężnie rozwija, przez co powstaje coraz więcej najróżniejszych urządzeń mających za zadanie ułatwić i uprzyjemnić nam życie. W niemalże każdym domu nie może zabraknąć telewizora/monitora, najlepiej z jak największą przekątną ekranu. Obecnie można poczuć się jak w kinie w swoim domowym zaciszu.

Monitor OLED a monitor LCD – jakie są plusy obu tych rozwiązań?

Mogłoby się wydawać, że nie ma większej różnicy w monitorach LED i LCD, ale są to dwa inne produkty. W przypadku monitorów OLED można liczyć na głęboką i wręcz absolutną czerń. Kontrast jest idealny i niemalże nieograniczony. Nie trzeba przejmować się żadną degradacją kolorów ani też kontrastem pod kątem.

Z kolei na korzyść monitorów LCD przemawia to, że mamy do wyboru znacznie więcej modeli, jeśli chodzi o przekątną. Ekran może mieć przekątną ponad 100 cali, co z pewnością robi niemałe wrażenie i znacząco zwiększa komfort oglądania. Trzeba także pamiętać o tym, że technologia LCD jest sprawdzona od lat i cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników. Monitory LCD są także znacznie tańsze od tych OLED. Do zalet zaliczana jest też wyższa jasność w trybie HDR.

Jakie są wady monitorów OLED i LCD?

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, o których należy wiedzieć, przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego urządzenia. Monitor OLED niestety nadal jest stosunkowo drogi i do wyboru nie ma zbyt wielu przekątnych. Nie ma co liczyć na to, że kupimy model mający ponad 80 cali. Minusem może być także niezbyt wysoka jasność w trybie HDR. Wadą jest również możliwość wypalenia się ekranu.

W przypadku monitorów LCD minusem jest jaśniejsza czerń. Trzeba także liczyć się z niższym kontrastem i niemałą degradacją kolorów pod kątem. Bolączką wielu użytkowników tego typu monitorów jest clounding, efekt brudnego ekranu i banding.

Podświetlenie też ma znaczenie

Mówiąc o technologii OLED, bardzo często można spotkać się ze sformułowaniem ekranów organicznych. Wynika to z tego, że do ich produkcji używa się diod elektroluminescencyjnych, które to powstają z polimerów. Każdy piksel na ekranie monitora OLED jest diodą elektroluminescencyjną.

W przypadku tradycyjnych monitorów LCD konieczne jest zastosowanie dodatkowego podświetlenia diodami LED. W przeciwnym razie niemożliwe byłoby ujrzenie obrazu. Byłaby nim czarna plama. W związku z tym nie ma co liczyć na uzyskanie idealnej czerni. Ekrany LCD wyświetlają niestety ciemnoszary kolor.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here