W dzisiejszych czasach wszyscy korzystamy z telefonów komórkowych. Często nie zdając sobie sprawy z tego, jak wiele zrodziło się kontrowersji wokół ich używania. Obecnie ponad 80% populacji na świecie posiada telefony komórkowe a ich liczba jest już większa niż 5 miliardów sztuk i ciągle się powiększa. Nic więc dziwnego, że pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa korzystania z tych urządzeń. Wiele osób martwi szczególnie problem szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego.

Co prawda, aby udowodnić jego negatywny wpływ na nasze zdrowie trzeba przeprowadzić dokładnie badania, niemniej jednak już dziś istnieją przesłanki, że warto zachować środki ostrożności.
Jednym z nich powinno być ograniczenie korzystania z telefonów komórkowych. Musimy bowiem wiedzieć, że wystarczy nawet krótka rozmowa telefoniczna, by zmienić naturalną aktywność naszego mózgu nawet na godzinę! Zastanówmy się więc, co możemy zrobić by bezpiecznie korzystać z telefonu komórkowego.

Bezpieczna odległość

Jeśli zależy nam na naszym stanie zdrowia warto podczas rozmowy nie przykładać telefonu bezpośrednio do głowy. Odległość, na jakiej powinien się znajdować to około 5-10 centymetrów. Warto o tym pamiętać. Dzięki temu pole elektromagnetyczne nie będzie silnie na nas oddziaływać.

Pamiętajmy również o tym w trakcie snu. Telefon nie powinien znajdować się na naszej poduszce.

Jak bezpiecznie korzystać z telefonu komórkowego?

Telefon w kieszeni

Jeśli nie jest to konieczne lepiej nie trzymajmy telefonu w kieszeni spodni. Co jednak jeśli nie mamy innej możliwości? W takim przypadku warto skierować go klawiaturą w stronę ciała. Antena telefonu będzie wtedy skierowana na zewnątrz przez co jej oddziaływanie na nasz organizm będzie słabsze.

Ciekawostką, którą warto wziąć pod uwagę jest także fakt, że promieniowanie elektromagnetyczne może mieć wpływ na rozwój płodu. Kobiety w ciąży również powinny się więc zastanowić nad koniecznością korzystania z telefonów komórkowych.

Gdzie nie korzystać z telefonów?

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach z telefonu możemy korzystać praktycznie wszędzie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją miejsca, w których lepiej tego nie robić. Przede wszystkim warto unikać korzystania z telefonów w windach, samochodach, małych zamkniętych pomieszczeniach oraz pociągach. Uważajmy również z korzystaniem z nich w szpitalach, możemy bowiem zakłócić pracę sprzętu medycznego.

Zestaw słuchawkowy? Tylko bezprzewodowy

Wszyscy doskonale wiemy, że korzystanie z zestawów słuchawkowych to spora wygoda. Wybierając jednakże zestaw, z którego będziemy korzystać warto również zachować rozsądek. Specjaliści zalecają nie korzystanie ze słuchawek przewodowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem są zestawy słuchawkowe Bluetooth. Dlaczego? Z powodu znacznie mniejszego promieniowania.

Dzieci i telefony

W dzisiejszych czasach już kilkuletnie dzieci marzą o tym, by posiadać własny telefon. Specjaliści alarmują jednak, że nie jest to do końca dobry pomysł. Z telefonów komórkowych powinny bowiem korzystać dopiero osoby, które ukończyły 15 rok życia. Wcześniej możemy oczywiście pozwolić na to dziecku, ale jedynie sporadycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here