Jak czyścić płyty CD?

Każdy z nas posiada w swoim domu mnóstwo płyt CD. Muzyka, zdjęcia, programy, filmy – to tylko niektóre z danych, które przechowujemy na tych nośnikach. Niestety, często z upływem czasu zdarzają się problemy z odczytywaniem płyt. Często wynika to z powstawania na ich powierzchni drobnych rysek i zabrudzeń. Zastanówmy się, co możemy zrobić aby nadal korzystać ze swojej kolekcji płyt CD.

Jak czyścić płyty CD?Przede wszystkim możemy spróbować skorzystać z innego urządzenia aby je odtworzyć. Warto bowiem mieć świadomość, że niektóre odtwarzacze są bardzo czułe co sprawia, że najmniejsze nawet zabrudzenie nie pozwala na odtworzenie płyty. Jeśli to nie poskutkuje warto zdecydować się na czyszczenie płyt. Pomóc mogą nam w tym specjalne płyny do tego przeznaczone. Przedstawiamy dokładną instrukcję jak bezpiecznie i skutecznie czyścić płyty, by posłużyły nam przez długi czas.

Krok po kroku

Przede wszystkim warto wyposażyć się w odpowiedni środek do czyszczenia płyt. Zakupimy go bez problemu w każdym sklepie z elektroniką. Koszt zakupu takiego środka nie jest duży, nie musimy więc obawiać się wydatków.
Kiedy posiadamy już odpowiedni środek zapoznajmy się dokładnie z instrukcją jego użytkowania. Pamiętajmy o tym, by nie wylewać preparatu bezpośrednio na płytę, ponieważ może to doprowadzić do jej uszkodzeń. Znacznie lepiej jest wyposażyć się w miękką ściereczkę, np. z mikrofibry, na którą nalejemy płyn czyszczący. Doskonale sprawdzą się również ściereczki antystatyczne np. te wykonane z bawełny.

Jak czyścić płyty CD?

Po nalaniu na ściereczkę niewielkiej ilości środka należy rozpocząć czyszczenie płyty. Pamiętajmy o tym by trzymać ją wyłącznie za obrzeża oraz jej środek. Dzięki temu nie uszkodzimy miękkiej powierzchni płyty. Czyszcząc CD nie wykonujmy ruchów okrężnych. Znacznie bezpieczniejszym sposobem czyszczenia płyt jest stosowanie prostych ruchów prowadzących od środka, na zewnątrz płyty. Płytę należy wycierać tak długo, aż pozostanie zupełnie sucha.

Przydatne wskazówki

Jeśli nie posiadamy specjalnego środka do czyszczenia płyt a musimy działać szybko możemy skorzystać z pasty do zębów. Ona również świetnie sprawdzi się w roli środka do czyszczenia płyt CD. Jak należy postępować?
Zacznij od nałożenia pasty na palec i przetarcia nim płyty od środka do brzegów. Pamiętaj o tym, by nie wykonywać ruchów po okręgu.
Kolejny krok to spłukanie płyty ciepłą wodą oraz dokładne wytarcie jej do sucha bawełnianą, koniecznie miękką, szmatką. Taki sposób może sprawić, że płyta jednorazowa zadziała. Jeśli tak się stanie warto od razu przekopiować jej zawartość by nie stracić danych.

Co jednak zrobić w przypadku gdy płyta mimo wielu naszych prób czyszczenia nadal nie otwiera się? W takim przypadku możemy spróbować nałożenia wazeliny lub wosku do polerowania karoserii samochodowej. Ponownie czynimy to od środka do brzegów nie wykonując ruchów okrężnych.
Taką płytę polerujemy ściereczką do sucha. Zabieg ten sprawi, że zadrapania na płycie się wypełnią co może pomóc nam w jej odtworzeniu. Musimy mieć jednak świadomość, że płyta zadziała prawdopodobnie tylko jeden raz. Dlatego też warto do razu skopiować jej zawartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here