nfc

Fani płatności zbliżeniowych mogli już spotkać się z komunikacją NFC, która najbardziej jest znana jako technologia wykorzystywana w nowoczesnych smartfonach do płacenia za zakupy. To jednak zaledwie niewielka część możliwości innowacyjnej komunikacji bezprzewodowej. Zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę na temat NFC. Czy taka technologia ma przyszłość?

O co chodzi w komunikacji NFC?

Tajemniczy skrót NFC pochodzi z języka angielskiego i oznacza Near Field Communication, czyli komunikację bliskiego zasięgu. Technologia umożliwia bezprzewodowe i bezdotykowe przesyłanie danych  na odległość nieprzekraczającą 20 centymetrów i bazuje na identyfikacji częstotliwości radiowej (RFID). Komunikacja NFC została opracowana jako alternatywa dla Bluetooth, a wpływ na jej rozwój miały takie firmy jak np. Nokia, Sony czy też Philips.

Działanie technologii NFC nie jest bardzo skomplikowane i przypomina Bluetooth. Radiowy standard komunikacyjny opiera się na częstotliwości 13,56 MHz, szerokości pasma do 2 MHz oraz przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s. Komunikacja między dwoma urządzeniami za pomocą fal radiowych jest możliwa dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego. Gdy w jego zasięgu znajdzie się chip NFC oraz jego antena, powstaje energia elektryczna odpowiedzialna za przesyłanie sygnału między dwoma urządzeniami.

Gdzie można spotkać się z komunikacją bezprzewodową NFC?

Najbardziej popularnym przykładem wykorzystania technologii NFC są płatności zbliżeniowe telefonem komórkowym. Na rynku jest dostępna także aparatura z komunikacją NFC, czyli np. przekaźniki czasowe obecne w układach sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją. Przy pomocy NFC można zaprogramować włączenie światła po zachodzie słońca czy też otwarcie rolet o świcie.

Komunikacja bezprzewodowa NFC znalazła zastosowanie ponadto w sieciach społecznościowych jako sposób na przesyłanie linków do zdjęć, wiadomości tekstowych oraz kontaktów. NFC umożliwia dołączenie do gry mobilnej w trybie multiplayer, powstało również wiele platform z grami wideo wykorzystujących innowacyjną technologię. Chip NFC znalazł się nawet w piłce Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku.

Zalety i wady technologii NFC

Ogromną zaletą komunikacji bezprzewodowej NFC jest brak konieczności parowania urządzeń. Ponadto konfiguracja NFC jest znacznie szybsza niż w przypadku popularne technologii Bluetooth. Wykorzystanie NFC w sprzęcie dostępnym w sklepie Hazbi zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ połączenie można nawiązać jedynie w odległości mniejszej niż 20 cm. Bluetooth pozwala na przesyłanie danych nawet na kilkadziesiąt metrów.

Ponadto komunikacja NFC wyróżnia się świetną jakością połączenia oraz niewielkim stopniem zakłóceń. Technologia nie jest oczywiście wolna od wad. Za jej największy minus można uznać niską prędkość przesyłania danych, która wynosi maksymalnie 424 kbit/s. Warto także zaznaczyć, że nie wszystkie modele telefonów są wyposażone w NFC, jednak to na pewno wkrótce się zmieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here