Linux

Systemy Windows od Microsoftu są najpopularniejszymi systemami operacyjnymi dla komputerów osobistych na świecie. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy, którzy z jakichś względów nie są z nich zadowoleni, nie mają żadnych alternatyw. Dostępne są na przykład różne dystrybucje (wersje) Linuxa, czyli darmowego systemu operacyjnego opartego na otwartym kodzie.

Za Linuxem jednak już od wielu lat ciągnie się reputacja systemu trudnego w obsłudze i skomplikowanego, przeznaczonego jedynie dla programistów i innych osób „technicznych”, a niekoniecznie dla zwykłych użytkowników. Jednak czy jest tak w rzeczywistości? Czy Linux jest dobrym systemem również dla osób „nietechnicznych”? Odpowiadamy!

Wiele zależy od dystrybucji

Jak już wspomniano, Linux ma wiele różnych dystrybucji, które potrafią się bardzo mocno różnić. Niektóre faktycznie są mało przyjazne dla początkujących („z pudełka” nie mają żadnych aplikacji do obsługi najpopularniejszych typów plików, wymagają korzystania z wiersza polecenia do podstawowych czynności), ale nie wszystkie.

Jako przykład można wymienić chociażby dystrybucję Linux Mint (a także Ubuntu), która nie powinna sprawić problemu użytkownikom, którzy dotychczas korzystali tylko z Windowsa. Po zainstalowaniu jest ona od razu zaopatrzona w rzeszę użytecznych narzędzi do odtwarzania muzyki czy otwierania dokumentów, a do tego do jej podstawowej obsługi nie jest potrzebny wiersz polecenia.

Więcej na temat tej dystrybucji można przeczytać na Tech Polska (a także na temat wielu innych dystrybucji polecanych osobom początkującym). Warto wspomnieć, że w przypadku dystrybucji dedykowanych również początkującym, instalacja jest zazwyczaj niewiele bardziej skomplikowana niż w przypadku Windowsa i wystarczy klikać, aby przechodzić dalej – wiedza techniczna w dużej mierze nie jest wymagana. Ciekawostką jest udostępniana zazwyczaj możliwość zainstalowania Linuxa nie zamiast Windowsa, a obok niego, tak, aby móc w dowolnej chwili przełączać się między systemami.

Trzeba się przyzwyczaić, ale warto spróbować

Jeśli ktoś od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat używał tylko systemów Windows, przejście na Linuxa, nawet na przyjazną początkującym dystrybucję, będzie oczywiście wymagało odrobiny czasu na przyzwyczajenie się. Jednak, biorąc pod uwagę, jak łatwo jest zainstalować takie dystrybucje (i fakt, że nie trzeba w tym celu odinstalowywać Windowsa), warto spróbować.

Za Linuxem przemawia nie tylko jego darmowość, ale też między innymi większe bezpieczeństwo i możliwości szerszej integracji w system (o innych zaletach tego systemu pisano m.in. na Tech Polska i innych tego typu portalach). Wbrew pozorom obecnie na Linuxie można korzystać z bardzo wielu aplikacji znanych z Windowsa, a także ze sporej ilości gier, więc wielu użytkowników może go polubić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here