jaka roleta

Zastanawiasz się nad montażem rolet zewnętrznych? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym omawiamy zalety takich systemów.

Dla wielu osób budujących dom rolety zewnętrzne to niepotrzebny, zbędny dodatek. Z kolei dla innych stanowią one ważny element całego budynku. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy je uwzględnić w swoim własnym domu jednorodzinnym, warto rozważyć najistotniejsze plusy i minusy.

Zalety rolet zewnętrznych

Nie bez powodu rolety zewnętrzne są tak popularnym w budownictwie jednorodzinnym rozwiązaniem. Stanowią one znakomitą ochronę przed potencjalnymi złodziejami – oczywiście, aby spełniły one swoją rolę muszą być one całkowicie rozsunięte, tak aby roleta przesłaniała całą powierzchnię okna. Bezpieczeństwo jest ważnym aspektem naszego życia, dlatego inwestycja w rolety zewnętrzne zazwyczaj jest przez inwestorów uwzględniana w planowanych wydatkach na budowę domu. Rolety zewnętrzne można również zintegrować z inteligentnym systemem smart home, dzięki któremu możemy dokładnie zaplanować, o których godzinach rolety będą otwierane i zamykane. Dlaczego taka funkcjonalność może być przydatna? Jest to związane z jeszcze inną zaletą rolet zewnętrznych – mogą stanowić dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym, które bardzo może nagrzewać mieszkanie sprawiając, że będzie w nim panować mało komfortowa temperatura. Dzięki roletom zewnętrznym sterowanym przez aplikację mobilną możliwe jest ustawienie, aby zamykały się one w porze, gdy wszyscy domownicy wychodzą z domu. Jednocześnie można oczywiście zaprogramować mechanizmy tak, aby rolety odsłaniały się tuż przed powrotem domowników. Takie podejście do wykorzystywania rolet zewnętrznych pomaga nieco zniwelować koszty związane z funkcjonowaniem w lecie klimatyzacji – ponieważ mieszkanie nie nagrzewa się aż tak bardzo, klimatyzacja ma mniej pracy do wykonania.

Montaż rolet w już istniejących budynkach

Nie każdego stać od razu podczas budowy domu na uwzględnienie rozmaitych dodatkowych funkcjonalności. Inni z kolei dysponują domem odziedziczonym po rodzicach bądź dziadkach. W budownictwie jednorodzinnym kilkadziesiąt lat temu mało kto uwzględniał klimatyzację. Wynikało to z jednej strony z ograniczonych środków finansowych, ale z drugiej – również z faktu, że na przestrzeni ostatniego półwiecza klimat w Polsce zauważalnie się zmienił. Na przykład w województwie dolnośląskim temperatury latem nie dochodziły aż do takich jak obecnie amplitud. Podobnie sprawa miała się z roletami zewnętrznymi. Ani warunki, ani rynek raczej nie motywował do inwestowania w tego typu rozwiązania. Obecnie jednak, szczególnie, gdy w domu posiadamy wartościowe rzeczy, montaż rolet zewnętrznych jest wskazany. Szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych, które mogą być usytuowane z dala od innych zabudowań, przez co mogłyby stać się łatwym łupem dla potencjalnych złodziei.

Montaż rolet zewnętrzny w już wybudowanych budynkach jak najbardziej jest możliwy. Największy element systemu, czyli kaseta z mechanizmem zwijania i rozwijania montowany jest na zewnątrz budynku w warstwie jego ocieplenia. Ponieważ obecnie stosuje się zazwyczaj ocieplenie grubości przynajmniej 20cm, można dobrać rolety, tak, aby wszelkie mechanizmy i elementy zostały skryte przez tę warstwę. Firmy specjalizujące się w montażu osłon okiennych bez problemu zaproponują skuteczne rozwiązania pozwalające korzystać z rolet zewnętrznych niezależnie od tego, czy budynek jest już w budowie, czy może już dawno został wybudowany.

Podsumowując, rolety zewnętrzne to obecnie istotny element wyposażenia domów jednorodzinnych. Jest to znakomita ochrona przed włamaniami, ale posiada również inne istotne zalety. Zastanawiając się nad wyborem, warto postawić na rolety wykonane z trwałego stopu aluminium pokryte solidnej jakości farbą proszkową, która daje odporność na zarysowania. W ofercie marki RoletyPolska można znaleźć rolety zewnętrzne z różnym typem mechanizmów: ręczne, automatyczne, oraz elektryczne. Dzięki różnorodnej ofercie niewątpliwie każdy inwestor znajdzie produkt dopasowany do jego indywidualnych potrzeb.

Materiał opracowany przy współpracy z redakcją serwisu Bram-point.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here