Telewizja analogowa odeszła do lamusa historii. Dziś można cieszyć się doskonałej jakości obrazem – bez „śnieżenia”, rozmazanego obrazu czy trzeszczącego dźwięku. To możliwe dzięki cyfrowej technologii transmitowanej również z nadajników naziemnych. Jeżeli chcesz zyskać dostęp do darmowych kanałów TV dostępnych na platformie naziemnej, potrzebujesz urządzenia, które zapewni Ci odbiór sygnału. Chodzi o tuner DVB-T. Zobacz, czy potrzebujesz osobnego urządzenia.
Tuner DVB-T dekoduje sygnał cyfrowy i umożliwia jego odbiór na telewizorze. Wystarczy podłączyć go do standardowej anteny telewizyjnej, aby cieszyć się dostęp do kanałów udostępnionych na platformie cyfrowej, również w rozdzielczości HD. Jak z niego skorzystać?
-
Jeśli dysponujesz nowoczesnym telewizorem, który ma nie więcej niż kilka lat, tuner DVB-T jest najprawdopodobniej w niego wbudowany. Możesz więc podpiąć antenę bezpośrednio do telewizora. Osobne urządzenie jest dla Ciebie opcją, ale nie koniecznością.
-
Korzystasz z telewizora starszego typu? Jeżeli tak – aby zyskać dostęp do sygnału naziemnego, bezwzględnie potrzebujesz osobnego dekodera.
Jak zatem widać, nie każdy, kto chce korzystać z telewizji cyfrowej, musi inwestować w osobny dekoder. Niemniej jednak, nawet jeżeli Twój telewizor obsługuje standard MPEG-4, warto zastanowić się nad inwestycją w osobny tuner. Urządzenie oferuje bowiem szereg dodatkowych funkcji, które mogą się okazać bardzo przydatne.
Jakie dodatkowe funkcje oferuje tuner DVB-T?
Nowoczesne dekodery sygnału cyfrowego oferują znacznie szerszą gamę funkcji. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na dowolny tuner DVB-T firmy Manta lub innej cenionej marki. Urządzenia dobrej klasy:
-
pozwalają nie tylko na odtwarzanie cyfrowych kanałów naziemnych, ale również na rejestrowanie obrazu – w zależności od modelu, zapis może się odbywać w wewnętrznej pamięci dekodera lub też na podpiętym do niego standardowym pendrivie – format zapisu pozwoli na odtworzenie nagranego programu np. na komputerze lub późniejsze obejrzenie go na telewizorze;
-
dają dostęp do EPG, a więc elektronicznego przewodnika po programach, dzięki któremu bez konieczności zaglądania do „papierowego” programu TV sprawdzisz, jakie interesujące filmy, seriale czy dokumenty są obecnie dostępne,
-
są wyposażone w prosty w obsłudze odtwarzacz multimediów – można za ich pomocą odtwarzać np. filmy czy muzykę z pendrive’a, czy też oglądać zdjęcia cyfrowe na telewizorze.
Warto również podkreślić, że obecność dekodera DVB-T może pozytywnie wpłynąć na jakość odtwarzanego dźwięku, a także obrazu – nowoczesne modele oferują dekodowanie sygnału w rozdzielczości Full HD.
Pamiętaj, że tuner możesz podpiąć do niemal każdego telewizora – także starszych, kineskopowych modeli (pozwoli na to złącze SCART lub Component Video, czyli standardowe złącze AV). Jeśli więc chcesz korzystać z pełni możliwości, jakie daje naziemna platforma cyfrowa – rozważ inwestycję w urządzenie tego typu.