Telefon komórkowy to niemalże niezbędny dodatek każdego współczesnego człowieka. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego życia. Można dzięki nim załatwiać interesy, porozumiewać się na i to w dodatku z rożnych krańców świata. Telefon komórkowy ewoluował aż do tego stopnia, że nie służy tylko do dzwonienia. Telefon komórkowy stał się niewątpliwie czymś w rodzaju must have naszych czasów. Każdy chce go posiadać. Najlepiej oczywiście jak najlepszy i najdroższy model. Niektórzy uważają nawet, że wartość telefonu komórkowego jaki posiadamy świadczy o statusie materialnym danej osoby. Korzystają z niego dorośli, młodzież, a czasem nawet dzieci. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu popularnemu gadżetowi. Co sprawia, że stał się aż tak popularny oraz jakie są jego początki? Zapraszamy do lektury.

Historia telefonów komórkowych w pigułce

 Pierwsze próby stworzenia telefonów komórkowych pojawiły się już w latach 40 i 50 XX wieku. W 1956 roku szwedzka marka Ericsson wykonała prototyp telefonu. Ich telefon był wielkości walizki oraz ważył ok. 40 kg. Za Ericssonem poszły kolejne marki. W ten sposób w 1973 roku marka Motorola wprowadziła na rynek pierwszy telefon komórkowy DynaTAC. Telefon ten wymiarami przypominał cegłę. Kolejne próby miały miejsce w 1983 roku. Wtedy to Federalna Komisja Łączności wypuściła na rynek DynaTAC 8000X. Kolejna przełomowa data dla telefonu komórkowego to rok 1992 kiedy to po raz pierwszy wysłano sms.

Jakie możliwości ma telefon komórkowy

 Współczesne telefony już od dawna nie służą wyłącznie do wykonywania i odbierania połączeń. Dzisiaj telefon posiada wiele różnych aplikacji, których można używać do przeglądania czy robienia zdjęć, a także sprawdzania aktualności, grania czy wielu innych. Telefony, które oprócz podstawowych funkcji posiadają te dodatkowe nazywamy smartfonami. Smartfony wykorzystują właściwości sieci. Dlatego, np. możemy wysyłać wiadomości MMS. Oprócz tego taki telefon posiada dodatkowe oprogramowanie. Możemy zaliczyć do niego notes, budzik, kalendarz, kalkulator, organizator czy wiele innych aplikacji. Co więcej, smartfony posiadają aparaty do robienia zdjęć, kamerę, dyktafon, radio, odtwarzacz muzyki czy chociażby GPS. Jedną z niezwykle istotnych funkcji jest to, że współczesny smartfon może połączyć się z Internetem. Dzięki temu w tak małym urządzeniu możemy mieć niemal tak rozbudowane aplikacje i możliwości jak podczas korzystania z komputera. Niektóre telefony mogą także posiadać kilka kart pamięci jednocześnie.

Telefon dotykowy

 Przełomem w telefonach komórkowych okazało się pojawienie pierwszego telefonu z ekranem ciekłokrystalicznym, czyli działającym na dotyk. Pierwszym takim telefonem był Iphone 1 generacji. W dzień jego premiery przed sklepami ustawiały się gigantyczne kolejki, a co wytrwalsi czekali w nich nawet po 100 godzin! Następnie inne firmy zaadaptowały pomysł Iphone’a i powstało więcej telefonów komórkowych z dotykowym ekranem.

Telefon komórkowy i jego pojawienie się z pewnością zrewolucjonizował świat oraz współczesny biznes. Współcześnie ludzie potrafią być od niego uzależnieni lub nie wyobrażają sobie bez niego wyjścia z domu. Jedno jest pewne: mało, który gadżet w tak krótkim czasie zrobił taki postęp. Możemy więc tylko zastanawiać się nad tym, jakie telefony komórkowe przyszłości na nas czekają. Obecnie trwa coraz większy rozkwit branży telefonii komórkowej. Powstają coraz nowsze modele telefonów a hurtownia GSM oferuje coraz więcej atrakcyjnych gadżetów do nich. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here