Szafa rackowa

Szafa rack najczęściej znajduje swoje miejsce w serwerowniach, ale i wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zapewnienie ochrony poszczególnym urządzeniom. Spotykamy je zatem także w studiach nagraniowych czy też pomieszczeniach przemysłowych. Co powinno się znaleźć na ich wyposażeniu, aby właściwie spełniały swoje funkcje?

Panel krosowniczy – zarządzanie architekturą sieci

Zacznijmy od podstawowych elementów, do których należy patch panel, nazywany także panelem krosowniczym bądź rozdzielczym. Stanowi pasywny element sieci np. komputerowej bądź telekomunikacyjnej. Dzięki niemu można sprawnie zarządzać architekturą sieci. Podłączany jest do niego aktywny sprzęt sieci oraz znajduje się tu zakończenie kabli skrętkowych.

Listwy zasilające

Każda dobrze wyposażona szafa rackowa posiada także listwy zasilające. To kolejny element z grupy podstawowych, które znajdują się w tego typu szafach.

Do listwy zasilającej zostają podłączone użytkowane urządzenia. Ich zastosowanie gwarantuje również bezpieczną pracę umieszczonych w szafie sprzętów. Tego rodzaju listwy dobiera się pod kątem liczby portów, sposobu montażu oraz planowanego maksymalnego obciążenia.

System wentylacji

Im więcej urządzeń w szafie rack, tym większe ciepło jest wytwarzane podczas ich pracy. Z tego względu niezbędne jest zapewnienie chłodzenia. Właściwie dobrany system wentylacji gwarantuje prawidłowe działanie poszczególnych urządzeń, zabezpiecza je również przed przegrzaniem. Systemy, które są wyposażone w termostat, mogą utrzymać temperaturę w szafie na określonym poziomie.

Panele wentylacyjne zapewniają ponadto utrzymanie wilgotności powietrza na prawidłowym poziomie. W efekcie końcowym można zachować żywotność sprzętów oraz zwiększyć wydajność ich działania.

Obudowa

Nie bez znaczenia pozostaje obudowa szafy rack, w której zagoszczą rozmaite sprzęty. Powinna być ona przede wszystkim trwała, z metalowymi lub szklanymi drzwiami, aby zagwarantować swobodny dostęp do przechowywanych w niej urządzeń i dodatkowych komponentów.

Dostępne są modele szaf stojących lub wiszących. Stojące sprawdzają się lepiej przy dużym obciążeniu, wiszące zaś pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca.

Elementy dodatkowe

Wśród elementów dodatkowych wymienia się m. in. półki czy szuflady. Choć nie są one niezbędne, to ich wybór daje szansę na uporządkowanie wnętrza szafy rack, a tym samym uczynienie jej maksymalnie funkcjonalną i wygodną w użytkowaniu.

Z dodatkowych, praktycznych elementów wyposażenia wymienia się także zabezpieczenia przepięciowe, uchwyty czy też wysuwane listwy.

Chcesz dowiedzieć się, jak zbudować szafę rackową do zarządzania rozbudowaną siecią? Dowiedz się więcej z artykułu “Wydajna sieć teleinformatyczna – jakie elementy powinna zawierać?”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here