rekuperacja system

Zastanawiasz się jak obniżyć rachunki za ogrzewanie domu jednorodzinnego? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy zalety rekuperacji.

Każdemu właścicielowi domu zależy na tym, aby jego utrzymanie było jak najtańsze. W naszym kraju największe koszty związane są z zapewnieniu optymalnej temperatury w sezonie zimowym. Optymalizację wydatków na ogrzewanie uzyskuje się w rozmaity sposób – może to być zakup lepszego kotła grzewczego, zmiana paliwa na inny rodzaj (np. z węgla na gaz lub z oleju opałowego na drewno) lub obniżenie zapotrzebowania całego budynku na energię cieplną. W realizacji tego ostatniego punktu znacząco pomaga sprawny system rekuperacji.

Czym jest rekuperacja

Rekuperacja jest to system wentylacji mechanicznej zapewniający odzysk ciepła. Cała instalacja różni się od klasycznej wentylacji mechanicznej dodatkowymi komponentami realizującymi wymianę ciepła. W rekuperatorach doprowadza się do zetknięcia dwóch strumieni powietrza – wchodzącego i wychodzącego z budynku. Ciepłe powietrze wydalane z domu przed opuszczeniem budynku podgrzewa świeże powietrze napływające z zewnątrz. Dzięki temu, energia cieplna wykorzystana do podgrzania powietrza w domu jest wykorzystywana wielokrotnie – wiążą się z tym oczywiście konkretne oszczędności związane z pracą instalacji grzewczej. Specjaliści z firmy Rekuperatory ASK z Krakowa zauważają, że prawidłowo zaprojektowany oraz zamontowany system rekuperacji pozwala w niejednym przypadku ograniczenie wydatków na ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. W dobie obecnych wysokich cen surowców energetycznych może to oznaczać niemałe oszczędności.

Korzyści wynikające z rekuperacji

Oprócz omówionych powyżej zalet ekonomicznych (zazwyczaj jest to główny powód montażu systemu rekuperacji), rekuperację wyróżnia szereg innych istotnych zalet. Dla wielu osób ogromne znaczenie ma możliwość oczyszczania powietrza napływającego do budynku. W systemie rekuperacji montowane są specjalne filtry: mechaniczne, węglowe, hepa oraz jonizatory, które sprawiają, że w domu oddycha się krystalicznie czystym, zdrowym powietrzem. Funkcja oczyszczania powietrza szczególnie przydatna jest dla osób cierpiących na astmę lub inne choroby układu oddechowego. Oczyszczone powietrze pozbawione jest nie tylko składających się na smog pyłów, ale również alergenów, roztoczy oraz drobnych owadów. Szczególnie jeśli posiadamy dom w rejonach, w których rokrocznie występuje uciążliwe zjawisko smogu, inwestycja w system rekuperacji ma ogromny pozytywny wpływ na zdrowie domowników.

Niewątpliwą zaletą systemu rekuperacji jako wentylacji mechanicznej jest regularna i wydajna wymiana powietrza w budynku. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja pracuje niezmiennie niezależnie od warunków atmosferycznych – ciśnienia czy temperatury zewnętrznej. Intensywnością wymiany powietrza w mieszkaniu można również sterować – na przykład w czasie, gdy w domu przebywa wielu gości, można zwiększyć intensywność pracy systemu, dzięki czemu w mieszkaniu będzie zapewniony optymalny komfort dla przebywających w nim osób. Z drugiej strony, jeśli w domu przebywa wyjątkowo mało osób, pracę rekuperacji można ograniczyć. System rekuperacji znakomicie sprawdza się również podczas intensywnej pracy w kuchni. Gdy produkowane są ogromne ilości pary oraz najróżniejszych aromatów przełączenie rekuperacji na wyższy tryb pracy pozwala cieszyć się świeżym i czystym powietrzem, nawet jeśli w kuchni praca wre pełną parą.

Rekuperacja i pompa ciepła

Inwestorzy posiadający odpowiednie fundusze zazwyczaj decydują się na montaż w domu wydajnej i ekonomicznej pompy ciepła. Pompa ciepła w połączeniu z wydajnym systemem rekuperacji pozwala na stworzenie domu pasywnego – czyli takiego, w którym zapotrzebowanie na energię z zewnątrz jest ograniczone do minimum. Pompa ciepła ogrzewa budynek dostarczając darmową energię cieplną skumulowaną w otaczającym budynek powietrzu lub gruncie. Wodna pompa ciepła umożliwia nawet transport ciepła z usytuowanego nieopodal zbiornika wodnego. Pompa ciepła umożliwia pozyskanie darmowej niewyczerpalnej energii odnawialnej, a system rekuperacji przyczynia się do bardzo oszczędnego jej wykorzystywania. Obie instalacje muszą być zasilane energią elektryczną i ta musi być dostarczana do budynku cały czas. To właśnie dlatego właściciele tego typu domów inwestują z czasem również w panele fotowoltaiczne, które pozwalają pozyskiwać energię elektryczną dzięki docierającym promieniom słonecznym. Wystarczająca powierzchnia paneli fotowoltaicznych oraz potężne akumulatory pozwalające na magazynowanie energii elektrycznej umożliwiają stworzenie budynku niemal całkowicie niezależnego od dostaw z zewnątrz.
Pompa ciepła w kuchni

Wielu inwestorów szczególnie docenia tego typu rozwiązania nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również czysto ekologicznych. Domy wyposażone w pompę ciepła, rekuperację oraz panele fotowoltaiczne nie emitują żadnych gazów cieplarnianych. Gdyby na całej naszej planecie budowane były tylko takie domy, zniknęłoby zapewne szkodliwe zjawisko wielkomiejskiego smogu. Zapewne udałoby się nawet wtedy zminimalizować efekt globalnego ocieplenia, bo to właśnie w dużej mierze w procesie ogrzewania gospodarstw domowych powstają ogromne ilości szkodliwych gazów cieplarnianych. Posiadanie pompy ciepła, rekuperacji oraz fotowoltaiki zapewnia nam również pewną niezależność od dostaw paliwa oraz energii elektrycznej z sieci publicznej. Szczególnie w dobie obecnej niepewnej sytuacji na rynkach surowców energetycznych oznacza to spokojniejszy sen oraz większą stabilność finansową.

Rekuperacja – kilka ważnych pytań

Zastanawiając się nad montażem systemu rekuperacji zapewne zastanawiasz się nad pewnymi kwestiami. Jedną z nich może być kwestia awarii w dostawach prądu. Co wtedy dzieje się z systemem rekuperacji? Niestety cały system przestaje działać, zaleca się wtedy rozszczelnienie okien w całym budynku. Specjaliści z firmy Thermotronic zauważają, że gdy nie działa system rekuperacji, komfort mieszkańców utrzymuje się do 24 godzin. Jest to czas, w którym zazwyczaj awarie w dostawach energii elektrycznej są usuwane. Inną kwestią, która zastanawia potencjalnych inwestorów jest koszt instalacji. Faktycznie montaż rekuperacji wiąże się z niemałym wydatkiem, który w przypadku typowego domu jednorodzinnego oscyluje na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Niemniej warto pamiętać, że jest to inwestycja, która może zwrócić się nawet już po kilku latach użytkowania.

System rekuperacji to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w polskich domach jednorodzinnych. Zapewnia ekonomiczną pracę instalacji grzewczej oraz gwarantuje krystalicznie czyste powietrze w każdym zakamarku mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here