Od czego zależy koszt całej instalacji paneli PV

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zainstalowanie systemu z panelami fotowoltaicznymi, warto jest się teraz dobrze zastanowić, jak przeprowadzić proces ich montażu. Najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie się doradcy w firmie. Doradzi on jakie panele PV najbardziej będą się opłacać do naszej instalacji. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Wielkość paneli PV wpływa znacząco na cenę całego systemu

Pokrycie sporej powierzchni dachu jest nieco kosztownym przedsięwzięciem. Na szczęście panele PV znajdziesz w różnych firmach w bardzo zróżnicowanych cenach. W zależności od materiału i sposobu ich wyprodukowania możemy zakupić panele PV już za ok. 800zł za sztukę. Biorąc pod uwagę całe dach, koszt całej inwestycji jest dosyć spory. Na większość swoich produktów, wśród nich panele PV, producent daje z reguły 10 lat gwarancji. W tym okresie nie mamy czym się przejmować.

Montaż samodzielny czy zlecony? Wybierz odpowiednie rozwiązanie

Jeżeli chodzi o sam montaż, najlepiej zlecić ten montaż firmie, w której zamawiamy panele PV. Często w umowach gwarancyjnych jest wzmianka o tym, że sama gwarancja jest uznawana jedynie w przypadku, gdy panele PV będą zamontowane przez certyfikowanego montera właśnie z tej firmy. Jest to jeden z haczyków, w którym firmy szukają swojej szansy na dodatkowy zarobek. A dlaczego? Ponieważ cena, jaką płacimy za panele PV może okazać się bardzo korzystna, ale obowiązek montażu przez pracownika z tej samej firmy może już odbiegać od przeciętnej ceny rynkowej. To właśnie robocizna często zwiększa znacznie rachunek za całość inwestycji. Możemy mimo wszystko zdecydować się na samodzielny montaż, ale omówmy wtedy warunki gwarancji z firmą.

Ryzyko wypadku przy montażu

Poza tym decydując się na samodzielny montaż zawsze może wystąpić ryzyko wypadku podczas montażu. Nie każdy ma możliwość wejścia na bardzo stromy dach z zabezpieczeniami. W takich przypadkach panele PV lepiej zlecić firmie zewnętrznej, aby nie ryzykować własnym zdrowiem i życiem. Wypadek w trakcie montażu pewnie nie byłby honorowany jako wypadek przy pracy u wielu ubezpieczycieli. Dlatego nie warto ryzykować i panele PV powinny być montowane przez osoby, które się na tym znają. Z reguły wystarczy jeden telefon, umówienie terminu i sprawa załatwiona.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here