Na co zwracać uwagę wybierając laptop do gier

Grasz? Jeśli tak, to doskonale wiesz, że tak zwany laptop biurowy do niczego ci się nie przyda, bo najogólniej rzecz ujmując, jest za słaby. Wiesz też, że ceny laptopów do gier zaczynają się od około 4 tys. zł. Eksperci uważają, że tańszy sprzęt, mimo że można na nim grać, gamingowym nazwać trudno. Chyba, że trafisz na jakąś super, ekstra promocję lub postawisz na używane laptopy, ale to już zupełnie inna para kaloszy.

Na co więc zwracać uwagę wybierając laptop do gier?

Na pewno na kartę graficzną, procesor i pamięć RAM. Te parametry laptopów są dość istotne przy wyborze mobilnego sprzętu do gry. 

Najbardziej popularną kartą graficzną do gier jest ta produkowana przez firmę Nvidia. Chodzi o karty z układem zaczynającym się od GeForce GTX 1050 lub GeForce GTX 1650, gdyż od tego poziomu tak naprawdę zaczyna się laptop do gier, który zapewni nam płynną animację.

Karta graficzna do gier

Bardziej wymagający gracze powinni postawić na karty Geforce GTX 1660Ti lub Geforce RTX 2060. Wybierając GTX 2070 i RTX 2080 mamy pewność, że nasza karta poradzi sobie z każdą grą, nawet tą najnowszą. Gdy chcemy grać w 4K, wówczas dobrze jest zainwestować w najnowsze RTX 3070 lub RTX 3080.

Karta graficzna do gier musi iść w parze idzie z mocnym, wydajnym procesorem. Odpowiednio mocny układ będzie w stanie dobrze wykorzystać możliwości karty.

Procesor, który sprawdzi się w laptopach do gier powinien mieć:

  • co najmniej cztery rdzenie;
  • wysoką częstotliwość taktowania (w trybie bazowym – więcej niż 2000 MHz, w trybie Turbo – około 4000 MHz;
  • wydajność procesora powinna być oznaczona literą H lub HQ. Gdy na końcu w oznaczeniu procesora znajdzie się litera K, wówczas oznacza to jednostkę z odblokowanym mnożnikiem. Dzięki temu możemy zwiększyć wydajność naszego procesora poprzez podkręcenie częstotliwości taktowania.

Wybierając laptop do gier, unikaj oznaczeń procesorów literami U oraz Y. To układy oszczędne stosowane w uniwersalnych komputerach przenośnych. Są mniej wydajne niż procesory z oznaczeniami H lub HG, dlatego nie zaleca się wybierania ich z myślą o grach.

Parametry laptopów do gier: pamięć

Kolejnym ważnym parametrem laptopów do gier jest pamięć, której powinno być jak najwięcej. Eksperci uważają, że niezbędnym minimum w przypadku laptopów do gier to 8 GB, ale praktyczniejszym rozwiązaniem jest zaczynać od 12 GB i więcej. Nowoczesne laptopy są w stanie obsłużyć pamięć RAM do 64 GB.

Poza pamięcią RAM warto zwróci uwagę także na typ pamięci. Idealnym rozwiązaniem będzie pamięć DDR4 o częstotliwości 2133 MHz, 2400 MHz lub 2666 MHz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here