Krótko o historii smartwatchów

Technologia pędzi. Kiedyś nikt nie pomyślałby, że można w moment skontaktować się z osobami na drugim końcu świata. Dziś natomiast nikt nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Wiele przedmiotów z filmów i książek science-fiction jest już obecne na rynku. Przykładem są smartwatche.

Bajka

Historia zna wiele przypadków, w których bohaterowie komiksów korzystają ze inteligentnych zegarków. Pierwszy raz spotkać je można było w komiksie o przygodach detektywa Dicka Tracyego w 1946. Główny bohater używał zegarka wyposażonego w dwukierunkowe radio. W późniejszych latach został on udoskonalony o opcję prowadzenia wideorozmów.

Pierwsze obrazy telewizyjne, w których pokazano smartwatche, to wydany w 1960 roku „Star Trek” oraz „Knight Rider” (1982 rok). Bohaterowie tych seriali nosili inteligentne zegarki na swoich nadgarstkach. Służyły im do rozmów i wzywania pojazdów.

Smartwatche pojawiły się także w kreskówkach. Z takich zegarków korzystali np. Jestosonowie.

Historia

Pierwszy prawdziwy zegarek elektroniczny został wydany w 1972 roku. Wtedy to firma Hamilton zaprezentowała swój dostępny dla wszystkich model Pulsar P1 Limited Edition. Wyposażony był w wyświetlacz LED, szybkę z syntetycznego kryształu rubinu i kopertę z 18-karatowego złota. Wyświetlał on godzinę w momencie wciśnięcia przycisku na froncie zegarka. Rok później Hamilton wydał drugi model swojego zegarka – Pulsar P2.

Kolejnym kamieniem milowym było pojawienie się na rynku zegarków z kalkulatorami i prostymi grami. Przedstawicielami tych zegarków były Hamilton Pulsar Calculator Watch (1975 r.), Casio Game-10 oraz Casio C-80 (1980).

Ważnym wydarzeniem było wydanie pierwszego zegarka z dotykowym ekranem. Mowa tu o modelu Epson RC-20 z 1985 roku. Posiadał on 8-bitowy procesor Z-80, 4KB pamięci ROM i 2 KB pamięci RAM. Trzy lata później pojawił się Casio JP-100W, czyli pierwszy zegarek z wbudowanym pulsometrem.

Nadchodzi nowe

W 1989 roku świat ujrzały zegarki Nelsonic Game Watch. Każdy z zegarków oferował inną grę (np. Super Mario Brothers lub Tetris). Był to pierwszy tak „zabawkowy” zegarek.

Z początkiem trzeciego tysiąclecia powstał Microsoft Sport Watch. Odbierał on wiadomości przez radio i komunikaty o korkach. W 2008 pojawił się LG GD 910, a w 2011 Motorola MotoActv, które oferowały telefonowanie, odbiorniki GPS i odtwarzacze MP3. Można powiedzieć, że wtedy rynek smartwatchy pojawił się na dobre.

Markowe smartwatche znaleźć można w sklepie Watchbook.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here