Komputery poleasingowe

Zakup komputera dość często wiąże się z całkiem dużym wydatkiem szczególnie jeśli chcemy dostać sprzęt z wyższej półki. Na dobrze wyposażony zestaw komputerowy należy wydać co najmniej 3 tysiące złotych, a dostępne są także droższe zestawy. Świetną alternatywą dla absolutnie nowego komputera są modele poleasingowe, których największą zaletą jest bez wątpienia cena.

Czym są komputery poleasingowe?

Komputery poleasingowe to nic innego jak sprzęt odkupiony od dużych firm, które wykorzystywane były do pracy. Po okresie leasingowym określonym w warunkach umowy sprzęt jest zwracany do producenta, a następnie odnawiany oraz sprzedawany do prywatnych użytkowników.  Tego typu sprzęt nie jest przeważnie szczególnie eksploatowany, a zazwyczaj wykorzystywany był do prac typowo biurowych. Można więc zakładać, że komputery przez okres leasingu przez firmy nie były mocno wykorzystywane.

Czy warto kupić komputer poleasingowy ?

Jednym z pytań, które warto sobie na wstępie zadać jest: czy warto kupować używany sprzęt komputerowy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. Chcąc zakupić poleasingowy sprzęt warto udać się do serwisu z osobą zaznajomioną z technologią komputerową. Jednakże bez najmniejszego problemu można odnaleźć konfiguracje, które sprawdzą się nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Baczną uwagę należy zwrócić na to jakie podzespoły posiada komputer – to one mają tak naprawdę decydujący wpływ na działanie sprzętu.

Na jakie podzespoły zwrócić uwagę kupując komputery poleasingowe?

Pierwszym, a zarazem kluczowym podzespołem, który ma największy wpływ na wydajność jest procesor. Stanowi on rdzeń oraz serce całego komputera i odpowiedzialny jest za wykonywanie wszelkiej maści operacji zlecanych przez użytkownika. Czym musi cechować się wydajna jednostka? Przede wszystkim odpowiednią ilością rdzeni, która nie powinna być mniejsza niż 4.

Nie bez znaczenia jest również taktowanie zegara, które z reguły nie może być mniejsze niż 3-3,5 GHz. Szczególnie pożądaną właściwością w procesorach jest wielowątkowość, gdzie liczba rdzeni widziana przez komputer zostaje podwojona. Naturalnie im wyżej wymienione cechy procesora są wyższe tym lepiej dla wydajności zestawu.

Kolejnym elementem, na który trzeba koniecznie spojrzeć jest pamięć operacyjna RAM, która odpowiada za przechowywanie aktualnie wykorzystywanych programów. Dotyczy to także samego systemu operacyjnego. Ilość owej pamięci nie może być mniejsza niż 8 GB. Taka liczba jest optymalna dla poprawnego działania komputera. Istotny jest również rodzaj pamięci. Najlepszą wydajność oferują modele DDR4 jednak w sprzęcie poleasingowym dość trudno takowy dostać. W dalszym ciągu poprawnie spisują się pamięci DDR3, a są w dodatku znacznie tańsze.

Sprzęt komputerowy poleasingowy

Następnym z aspektów jest dysk twardy HDD, a konkretniej jego pojemność. Warto celować przede wszystkim w te pojemniejsze modele 500 GB bądź 1 TB. Taka ilość pozwala przechowywać dużą ilość plików. Świetnym dodatkiem, który czasami spotykany jest w komputerach poleasingowych jest szybki dysk SSD, który znacznie usprawnia działanie zainstalowanych aplikacji czy gier.

W komputerach dość rzadko można spotkać dedykowaną kartę graficzną, która zazwyczaj w firmowym sprzęcie nie jest potrzebna. Ten podzespołów jest szczególnie ważny w przypadku gier komputerowych. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie by dokupić kartę oddzielnie- używaną bądź nową. Chcąc cieszyć się grami na wysokim poziomie należy przeznaczyć na ten element około 500-1000 złotych w zależności od potrzeb oraz specyfikacji samej karty graficznej.

Podsumowanie

Podsumowując, zakup komputera poleasingowego jest świetną alternatywą dla osób, które mają ograniczony budżet, a potrzebują komputera. Idąc do serwisu warto zwrócić uwagę na wyżej wymienione podzespoły, od których w największej mierze zależna jest wydajność. Ponadto dobrze jest się dopytać o ewentualny zwrot sprzętu czy gwarancję rozruchową, co może być przydatne w momencie jakichkolwiek problemów ze sprzętem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here