Zastanawiasz się nad zakupem kotła gazowego do swojego mieszkania? Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy najpopularniejsze rodzaje kotłów gazowych stosowanych do ogrzewania mieszkań.
To oczywiste, że każdemu właścicielowi mieszkania lub domu zależy na możliwie najbardziej ekonomicznym ogrzewaniu. Warto wiedzieć, że w dużej mierze to właśnie od wyboru urządzenia gazowego zależeć będą rachunki za gaz. Wybór rodzaju kotła grzewczego ma wpływ także na możliwości jego montażu.
– Rodzaje kotłów gazowych
– Odwiedzając sklepy z techniką grzewczą szybko można się zorientować, że dostępne są różne rodzaje kotłów grzewczych. Wymieniając te najczęściej wykorzystywane można podać:
– kotły z otwartą komorą spalania lub zamkniętą,
– kotły wiszące lub stojące,
– kotły kondensacyjne lub tradycyjne,
– kotły z przepływowym wymiennikiem ciepła lub z osobnym zasobnikiem cwu.
W większości niewielkich mieszkań oraz domów jednorodzinnych wykorzystuje się kotły wiszące. Są to kompaktowe urządzenia mogące bez problemu ogrzewać nawet całkiem spore powierzchnie rzędu 240 m2 – przy odpowiednim dociepleniu budynku. Większość inwestorów wybiera zatem kotły wiszące. Innym rozróżnieniem kotłów grzewczych jest budowa komory spalania – czyli kluczowego miejsca w urządzeniu, to właśnie tutaj odbywa się podgrzewanie wody w wężownicy płomieniami powstałymi w procesie spalania gazu i powietrza. Otwarta komora spalania pobiera powietrze z przestrzeni wokół kotła grzewczego. Natomiast w przypadku zamkniętej komory spalania powietrze dostarczane jest poprzez osobny system rur, dzięki któremu możliwe jest doprowadzanie powietrza z zewnątrz budynku. Nie trudno się domyśleć, że ta druga opcja jest bardziej komfortowa. Zamontowanie w mieszkaniu kotła z otwartą komorą związane jest do zamontowania kratki wentylacyjnej, dzięki której do pomieszczenia nieustannie będzie doprowadzane świeże powietrze z zewnątrz budynku. W praktyce oznacza to stale napływający do mieszkania chłodny strumień powietrza – a przecież urządzenie grzewcze pracuje przede wszystkim zimą, więc właśnie wtedy, gdy potrzebujemy w mieszkaniu ciepła, w tym pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł, pojawiać się będzie chłodny powiew. Montaż kotła z zamkniętą komorą spalania daje też możliwość całkowitego zabudowania urządzenia meblami. Wielu inwestorów bardzo docenia tę opcję ze względu na fakt, że łatwiej zadbać o spójną aranżację wnętrza, w którym zamontowany jest kocioł (zazwyczaj jest to kuchnia lub łazienka).
W dobie rosnących cen za gaz koniecznie trzeba wspomnieć także o kotłach kondensacyjnych. Jak dowiadujemy się ze strony autoryzowanego serwisu Vaillant Instalatorsanitarny.com.pl, najistotniejszą zaletą tych urządzeń jest ich bardzo wysoka sprawność energetyczna. W porównaniu ze swoimi typowymi odpowiednikami, gazowe kotły kondensacyjne spalają zazwyczaj nawet 30% mniej paliwa. Oczywiście bezpośrednio przekłada się to na obniżenie rachunków za gaz. Montaż kotła kondensacyjnego wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z samym zakupem droższego modelu kotła (bardziej zaawansowana technologia) oraz odpowiednim dopasowaniem całej instalacji grzewczej (konieczna jest zazwyczaj wymiana grzejników na większe).
W obecnych czasach wydaje się, że najlepszą opcją jest inwestycja w kocioł kondensacyjny. Chociaż z uwagi na wyższy koszt zakupu tego typu urządzenia oraz potrzebę modernizacji instalacji grzewczej nie każdy może sobie na to pozwolić. Wybierając kocioł gazowy warto zwracać uwagę na sprawność energetyczną urządzenia – im jest ona wyższa, tym niższych rachunków za gaz można się spodziewać.
Jak prawidłowo dbać o kocioł gazowy?
Posiadając w domu piec gazowy należy mieć świadomość, że jest to urządzenie, które w sezonie grzewczym spala ogromne ilości paliwa. Abyśmy mogli cieszyć się w mieszkaniu komfortem cieplnym, w komorze spalania kotła ciągle musi płonąć gaz. Ponieważ gaz ziemny jest substancją wybuchową, jest on potencjalnie niebezpieczny. I chociażby właśnie ze względów bezpieczeństwa, właściciele kotłów gazowych są zobowiązani do należytego o nie dbania. To jest trochę podobna sytuacja jak w przypadku ruchu ulicznego. Wszyscy właścicieli samochodów są prawnie zobowiązani do przeprowadzania corocznego przeglądu technicznego swoich aut. Podobny obowiązek jest nałożony także na właścicieli kotłów grzewczych, niemniej kontrole raczej nie są przeprowadzane. Skutkiem tego w wielu domach w Polsce, mieszkańcy przypominają sobie o istnieniu kotła grzewczego dopiero w przypadku awarii. Niestety czasem zdarza się, że takie podejście do urządzenia, od którego zależy komfort mieszkańców w mroźne dni mocno się mści. Dlatego warto dbać o swój kocioł gazowy poprzez regularne zlecanie przeglądów technicznych – doświadczony serwisant może jeszcze zawczasu skorygować pewne nastawy armatury kotła oraz wymienić wadliwe komponenty tak by urządzenie pracowało ekonomicznie oraz bezawaryjnie. Systematyczne korzystanie z usług autoryzowanego serwisu jest najlepszym sposobem na dbanie o optymalną pracę pieca gazowego.
Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Buderus Inserw.