Jak zrobić namiot bezcieniowy?

Namiot bezcieniowy to rozwiązanie, które pozwala na wykonywanie zdjęć pozbawionych cieni i zaciemnień. Niestety, koszt jego zakupu jest dość duży co sprawia, że nie każdy miłośnik fotografii może sobie na niego pozwolić. Na szczęście, wcale nie musimy wydawać dużych kwot pieniędzy na zakup takiego namiotu. Z powodzeniem możemy go wykonać we własnym domu a większość rzeczy, które będą nam potrzebne z pewnością znajdziemy w swoich szafach. Podpowiadamy więc w jaki sposób wykonać namiot bezcieniowy, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Jak zrobić namiot bezcieniowy?

Czego potrzebujemy?

Przede wszystkim potrzebne będzie nam kartonowe pudełko. Jego wymiary nie są ściśle określone, musimy mieć jednak świadomość, że musi być na tyle duże by podświetlenie go nie stwarzało nam problemu. Poza tym, najlepiej jeśli pudełko, z którego będziemy wykonywać namiot było kwadratowe. Warto więc rozejrzeć się chociażby po sklepach w poszukiwaniu idealnego kartonu. Jeśli takiego nie znajdziemy możemy zamówić go w internecie. Pamiętajmy, że im grubsze będą ścianki naszego pudełka tym dla nas lepiej.

Potrzebujemy również materiału. Możemy wykorzystać dowolny, byle tylko miał jasny kolor. Wbrew pozorom nie musimy go nawet kupować. Doskonale sprawdzą się stare koszule lub białe prześcieradło.

Przyda się także taśma klejąca, której używamy w celu zabezpieczenia materiału po bokach pudełka, klej oraz biały brystol.

Niezwykle ważnym elementem namiotu bezcieniowego jest odpowiednie oświetlenie i to właśnie z nim związany będzie nasz największy wydatek.Zwykłe żarówki dają żółte światło – nie będą więc odpowiednie. Jeśli jednak posiadasz lampę, która świeci jasnym, białym światłem powinna okazać się dobrym rozwiązaniem.

Jak wykonać namiot krok po kroku?

Pierwszy krok to odpowiednie przygotowanie pudełka. W tym celu należy odmierzyć 5 cm od krawędzi pudełka z każdej strony jego ścianek. Zaznaczamy punkty, które później łączymy w kwadrat. Co ważne, nie musimy zaznaczać górnej i dolnej części pudła, ponieważ te elementy pozostaną w całości.

Gdy kwadraty są gotowe należy starannie je wyciąć. Usuwamy również górne klapy pudełka pamiętając o tym, że dół powinien zostać nienaruszony.

Kolejny krok to narysowanie na kartce brystolu 16 równych pasków o szerokości około 5 cm. Po ich narysowaniu również należy je starannie wyciąć.Wycięte paski przyklejamy do środka pudełka. Co ważne, strona z nadrukiem powinna być niewidoczna.
Ponownie sięgamy po brystol. Kartkę wkładamy do pudełka w ten sposób by kawałek papieru zagiął się u dołu. Unikajmy zagnieceń, będą bowiem widoczne na zdjęciach.

W tym momencie nadchodzi czas na zajęcie się bokami pudła. Wycinamy kwadraty z przygotowanego materiału. Posłużą nam one do zakrycia dziur po bokach i na górze pudełka. Przyklejamy je za pomocą taśmy klejącej.

Ostatni krok to oświetlenie pudełka z góry. Jeśli w dalszym ciągu podczas fotografowania występują zacienienia warto oświetlić również boki pudełka. Namiot bezcieniowy jest już gotowy. Przyda się do stworzenia wielu ciekawych i kreatywnych fotografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here