Jak wyczyścić ekran LCD?

Płaskie monitory, które znamy pod nazwą monitory LCD to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane zarówno w telewizorach, monitorach, jak i innych urządzeniach elektrycznych. Warto wiedzieć, że nieco różnią się od ekranów CRT nie tylko jeśli chodzi o właściwości, ale również o sposób ich czyszczenia.

Dlaczego? Standardowe monitory CRT mogą być bowiem czyszczone w ten sam sposób jak szklane powierzchnie takie jak witryny, okna czy lustra. Niestety, w przypadku monitorów LCD musimy postępować inaczej. Wymagają one bowiem delikatniejszego sposobu czyszczenia, ponieważ są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i zadrapania. Warto więc poznać sposoby na bezpieczne czyszczenie ekranów LCD. Poniżej przedstawiamy je w kilku prostych krokach.

Krok po kroku

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od wyłączenia urządzenia. Czarny ekran sprawia bowiem, że o wiele łatwiej jest nam dostrzec wszystkie zabrudzenia oraz tłuste plamy.
Do czyszczenia warto użyć miękkiej, suchej i czystej szmatki, którą należy delikatnie przetrzeć powierzchnię ekranu. Wśród wielu dostępnych na rynku rodzajów szmatek najlepiej sprawdzają się te wykonane z mikrofibry. Są to szmatki, które używa się między innymi do czyszczenia okularów.

Czasem zdarza się tak, że suchą szmatką nie jesteśmy niestety w stanie usunąć wszystkich zabrudzeń. Problemem są zwłaszcza tłuste miejsca. Pamiętajmy, by w takim przypadku nie przyciskać szmatki mocniej – może to bowiem uszkodzić ekran poprzez spowodowanie wypalenia pikseli. W takim wypadku konieczne jest czyszczenie “na mokro”. Jak powinno wyglądać?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym by nie używać silnych detergentów. Możemy zwilżyć szmatkę wodą destylowaną lub roztworem tejże wody i octu. Możemy również skorzystać z gotowych środków do czyszczenia ekranów dostępnych na rynku.Jak wyczyścić ekran LCD?

Kolejny krok to czyszczenie krawędzi otaczającej monitor. W tym wypadku możemy użyć uniwersalnych środków. Pamiętajmy jednak o tym by ekran nie miał kontaktu z tymże właśnie środkiem.

Wskazówki, które mogą pomóc

Pamiętajmy, aby do czyszczenia ekranu LCD nie używać papieru toaletowego lub papierowych ręczników. Choć wydają się miękkie mogą powodować drobne zarysowania ekranu – lepiej więc z nich zrezygnować.

Unikajmy również wszelkich środków do czyszczenia, w których znajdują się takie składniki jak:amoniak, alkohol etylowy, aceton, toluen, kwas etylu lub chlorek metylu. To bardzo ważne. Substancje te mogą bowiem wywołać reakcję chemiczną z materiałem, z którego wykonany jest ekran i spowodować poważne uszkodzenia. W wyniku tego typu reakcji dochodzi między innymi do żółknięcia ekranu oraz przebarwień. Dbajmy również o to, by nie spryskiwać monitora środkiem do czyszczenia. Może to bowiem spowodować, że substancja wsiąknie w ekran i sprawi, że niestety, przestanie on działać.

Podsumowując, czyszczenie ekranów LCD nie musi być trudne, choć niestety wymaga od nas uwagi i stosowania odpowiednich środków chemicznych. Jeśli jednak zastosujemy się do powyższych rad możemy być całkowicie pewni, że nasz ekran nie ulegnie żadnemu uszkodzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here