Jak wybrać monitor gamingowy, by zwiększyć wrażenia z gry?

0
46

Rynek gier komputerowych i konsolowych wciąż się rozwija. Każdego roku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane tytuły – z zachwycającą grafiką i rozbudowanymi światami otwartymi. Aby jednak móc w pełni czerpać wrażenia z rozgrywki, ważny jest odpowiedni sprzęt. Monitor gamingowy to jeden z elementów, który obok karty graficznej czy dobrego procesora wydaje się być niezbędny. Jak go wybrać?

Monitor gamingowy 144 Hz czy 240 Hz?

Jednym z bardziej istotnych parametrów, jeśli chodzi o monitory gamingowe, jest częstotliwość odświeżania ekranu. To nic innego, jak liczba wyświetleń zmieniającego się obrazu w czasie jednej sekundy. Parametr ten ma związek z czasem reakcji, który potrzebny jest do zmiany kolorów. Aby cieszyć się z płynnej rozgrywki, warto wybrać monitor gamingowy 144 Hz z czasem reakcji nie dłuższym niż 4 ms.

Na rynku znajdziemy jednak także monitor gamingowy 240 Hz. Dla kogo będzie on polecany? Przede wszystkim dla profesjonalnych graczy, którzy najczęściej mają do czynienia z grami e-sportowymi typu strzelanki czy wyścigi. To właśnie tam dynamika ruchu jest bardzo wysoka, więc potrzebny jest monitor gamingowy, który nadąży za szybką akcją. Ponadto modele te sprawdzą się dla każdego gracza, dla którego ważne są topowe parametry sprzętu.

Monitor gamingowy zakrzywiony czy płaski?

Częstym wyborem wśród graczy jest monitor gamingowy zakrzywiony. Nic dziwnego, maksymalizuje on wrażenia wizualne i wpływa na zwiększenie immersji. Świat gry niemal otacza nas, sprawiając, że czujemy się, jakbyśmy byli jego częścią. Ponadto dzięki zakrzywieniu odległość oczu od monitora jest taka sama w każdym punkcie, co wpływa na brak zniekształceń obrazu na krawędziach.

Jednak nie dla każdego sprawdzi się zakrzywiony monitor do gier. Niektórym ciężko przyzwyczaić się do tego typu urządzeń, dlatego dla nich polecany jest monitor płaski. Co istotne dla fanów strzelanek, na płaskich ekranach znajdziemy nakładki informacyjne typu HUD, które ułatwiają planowanie strategii i taktyki.

Monitor dla gracza – dodatkowe funkcje

Istotne jest również, by monitor dla gracza był kompatybilny z funkcjami G-Sync i FreeSync. Dzięki temu utrzymywana jest synchronizacja częstotliwości odświeżania procesora graficznego i panelu monitora, co wpływa na eliminację opóźnień czy rozmycia obrazu. Może nam to znacząco pomóc w zdobyciu przewagi nad konkurencją.

A jaki model jest godny uwagi? Dobry monitor do gier to np. Odyssey OLED G9 marki Samsung, który charakteryzuje się zakrzywionym ekranem o przekątnej 49”, częstotliwością odświeżania na poziomie 240 Hz oraz czasem reakcji zaledwie 0,03 ms*. Za niezwykłą głębię kolorów i niemal nieograniczony kontrast odpowiada matryca OLED.

Warto również zwrócić uwagę na model Odyssey Ark drugiej generacji 55 cali, którego zakrzywienie to 1000 R. Dzięki trybowi kokpitu, czyli możliwości obrotu ekranu w pionie, możemy doświadczyć jeszcze lepszej immersji i ergonomii gry – zwłaszcza w grach, w których wcielamy się w pilota samolotu. W modelu tym dołączony jest kontroler Ark Dial, który daje dostęp do menu z najważniejszymi funkcjami, takimi jak tryb gry, szybkie ustawienia czy dzielenie ekranu na kilka powierzchni roboczych. Dzięki funkcji MultiView możemy obsługiwać cztery ekrany jednocześnie, co umożliwia nam np. grę, streamowanie i przeglądanie sieci w tym samym momencie.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska

 

* GTG „0,03 ms” jest zakresem średniego czasu reakcji między 0,01 a 1,00 ms ograniczonych do liczby całkowitej.* W oparciu o GTG mierzone w wewnętrznych warunkach testowych. Wyniki mogą się różnić w zależności od wyświetlanych treści i ustawień monitora (wymaga ustawienia „trybu ekstremalnego”). GTG (Gray to Gray) mierzy czas, w którym piksel monitora zmienił się z jednej wartości szarości na drugą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here