Jak używać filtra polaryzacyjnego?

Fotografowanie krajobrazów to zajęcie, które może dawać dużo satysfakcji. Szczególnie wtedy, gdy uda nam się uchwycić piękno natury oraz kolory malowniczej scenerii. Naturalne krajobrazy dają wiele możliwości. To nie tylko różnorodne barwy, ale również naturalne światło, które powinno sprawiać, że zdjęcia wyglądają doskonale. Niestety, czasem się to nie udaje. Powodem może być złe dostrojenie aparatu. Warto więc poważnie zastanowić się nad zastosowaniem filtrów. Na szczególną uwagę zasługuje filtr polaryzacyjny. To właśnie on doskonale sprawdza się podczas fotografowania krajobrazów, gór, wodospadów oraz innych naturalnych pejzaży.

Jak używać filtra polaryzacyjnego?Filtr polaryzacyjny – co to takiego?

Zacznijmy od najważniejszego a więc wyjaśnienia czym jest filtr polaryzacyjny. To nic innego jak specjalne szkło, które zostało zaprojektowane tak, by blokować niektóre promienie świetlne zanim dotrą do czujnika aparatu. Spolaryzowane światło, które uzyskujemy dzięki temu to światło, które odbija się od powierzchni niemetalicznych a więc wody, nieba lub szkła.
Czym jest polaryzacja? Jest to własność fal świetlnych, która opisuje ich kierunek. Światło ukazuje polaryzację ze względu na fakt, iż kierunek drgań i kierunek rozchodzenia to dwie różne rzeczy. Warto bowiem pamiętać, że ruch światła jest przypadkowy co sprawia, że często wiąże się z rozpraszaniem innych cząstek. Skutkuje to powstaniem blasków, odbić oraz przebarwień na fotografii.

Filtr polaryzacyjny to dwa szkła. Pierwsze z nich możemy obracać by uzyskać oczekiwane efekty. Dzięki nim możemy zadbać o nasycenie kolorów, kontrast oraz redukcję niepożądanych efektów jak odbicia i blaski.

Po co stosować tego rodzaju filtry?

Choć wydawać by się mogło, że nie jest to konieczne tak naprawdę filtr polaryzacyjny jest niezbędny zwłaszcza podczas fotografowania krajobrazów. Bez niego ciężko jest wydobyć prawdziwe piękno kadru nawet jeśli wykorzystujemy nowoczesne programy do edycji zdjęć. Filtr tego typu przydaje się szczególnie wtedy gdy chcemy wydobyć kontrast pomiędzy niebem a białymi chmurami.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje filtrów polaryzacyjnych. Są to filtry kołowe i liniowe. W przypadku aparatów typu “lustrzanka” najlepszym wyborem będą filtry kołowe. W ich skład wchodzą dwa szklane elementy. Tylny element filtru jest zaostrzony w stronę uprzedniego elementu w obiektywie, natomiast przednia część może się swobodnie obracać od 0 do 90 stopni i dokonywać korekt.

Kiedy i jak używać filtrów polaryzacyjnych?

To pytanie, które zadaje sobie każdy, kto fotografuje. Jak już wspominaliśmy, fitr tego typu wykorzystywać należy przede wszystkim podczas fotografowania krajobrazów. Jak nic innego są bowiem w stanie wydobyć z nich ich prawdziwe piękno.
Filtrów polaryzacyjnych należy używać przede wszystkim wtedy gdy płaszczyzna jest równoległa do kierunku światła. Warto pamiętać, że stosowanie filtru polaryzacyjnego nie powinno być łączone z wykorzystywaniem innych filtrów. Inaczej możemy bowiem narazić się na efekt winietowania na zdjęciach,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here