Jak uniknąć uzależnienia od telefonu komórkowego?

Obecnie praktycznie każdy z nas posiada i korzysta z telefonu komórkowego. Nie ma w tym nic dziwnego. To nie tylko narzędzie do komunikacji z innymi, ale również coraz częściej urządzenie, które wykorzystujemy do korzystania z internetu oraz pracy. Telefon możemy bowiem zabrać ze sobą gdziekolwiek tego chcemy. Co więcej, jest lekki i zajmuje nam mało miejsca.

Można więc byłoby pomyśleć, że jest to urządzenie zupełnie bez wad. Niestety, to nie do końca prawda. Często bowiem nagminne, ciągłe korzystanie z telefonów komórkowych prowadzi do uzależnień. Czy tak musi być? Na szczęście, niekoniecznie. Sprawdźmy w jako sposób możemy uchronić się przed ryzykiem uzależnienia i bezpiecznie korzystać z telefonu. Nasze porady z pewnością okażą się pomocne.

Jak uniknąć uzależnienia od telefonu komórkowego?

Ogranicz to co niepotrzebne

Na początku naszej walki z uzależnieniem od telefonu musimy uświadomić sobie, że największy wpływ na nie ma fakt, że telefon w dzisiejszych czasach może nam służyć dosłownie do wszystkiego. Czasy, w których urządzenie to wykorzystywaliśmy jedynie do wykonywania połączeń telefonicznych dawno minęły. Ilość opcji, które oferują nowoczesne smartfony sprawia, że łatwo się od nich uzależnić.
Jak tego uniknąć? Przede wszystkim warto przemyśleć do czego najczęściej wykorzystujemy swój telefon. Jeśli są to kontakty telefoniczne możesz być spokojny. Jeśli jednak telefon służy Ci np. jako narzędzie, dzięki któremu grasz w gry powinieneś zastanowić się nad tym czy warto instalować kolejną. Jeśli zaś telefon jest sposobem na wielogodzinne przesiadywanie w internecie warto zastanowić się nad cotygodniowym “dniem bez telefonu”. Takie działania pozwolą nam uświadomić sobie, że tak naprawdę telefon nie jest nam wcale potrzebny do życia. To zaś pozwoli nam wyrwać się ze szponów uzależnienia.

Czy telefon jest Ci potrzebny?

Przywykliśmy do tego, że telefon to jedna z rzeczy, bez której nie możemy wyjść w domu. Czy to jednak prawda? Jak się okazuje, niekoniecznie. Prawda jest bowiem taka, że w wielu miejscach i sytuacjach nie potrzebujemy telefonu. Jeśli tak jest – po co go ze sobą zabierać? Również we własnym mieszkaniu pilnujmy się by nie chodzić z telefonem w ręce a zostawiać go w jednym, określonym miejscu. Może to co prawda sprawić, że ktoś nie dodzwoni się do Ciebie od razu ale przecież nie powinno być to żadnym problemem. Pierwsze dni bez telefonu pod ręką mogą być trudne, niemniej jednak stan niepokoju szybko mija.

Niepotrzebne gadżety

Dla wielu osób nowoczesne telefony z mnóstwem gadżetów są dodatkową, niepotrzebną pokusą, która sprawia, że trudno im rozstać się ze swoim urządzeniem. Jesteś jedną z takich osób? W takim razie, rozsądnie byłoby zastanowić się nad zakupem telefonu, który posiada jedynie podstawowe funkcje takie jak dzwonienie czy wysyłanie smsów. Wbrew pozorom nie musi to wcale oznaczać konieczności zakupu przestarzałego modelu. Producenci doskonale dostrzegają bowiem problem i oferują nowoczesne urządzenia, które mają jednak okrojone funkcje i dostępne opcje. Warto wziąć to pod uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here