Jak rozmieścić głośniki kina domowego?

Profesjonalne kino domowe to radość z oglądania filmów i programów. Coraz więcej osób decyduje się więc na zakup zestawu głośników, chcąc zapewnić sobie i bliskim idealną jakość dźwięku. Niestety, złe rozmieszczenie głośników może zniweczyć efekt. Podpowiadamy jak właściwie skonfigurować nagłośnienie, by być z niego w pełni zadowolonym.

Sprzęt wysokiej jakości

Myli się ten, kto uważa, że dobrym nagłośnieniem można cieszyć się po zakupie najtańszego zestawu głośników. Aby efekt spełniał nasze oczekiwania musimy zainwestować w zestaw, który składać się będzie z kilku głośników. Warto zdać sobie bowiem sprawę z tego, że dwa głośniki mogą co prawda dawać dobry dźwięk, ale jeśli utwór, którego słuchamy wypełniać będzie cały zakres dźwięków możemy spotkać się z utratą części dźwięków lub szumami. Nie jest to więc idealne rozwiązanie
Jeśli zależy nam na czystym, wyraźnym dźwięku oraz możliwości usłyszenia wszystkich dźwięków takich jak instrumenty, głos wokalisty oraz bas musimy zaopatrzyć się w zestaw kilku głośników. Wtedy z każdego z nich kierowane są bowiem dźwięki o innej częstotliwości.

Jak rozmieścić głośniki kina domowego?

Prawidłowe rozmieszczenie ma znacznie

Zacznijmy od przednich głośników. Przede wszystkim pamiętajmy, że nie powinny stać naprzeciw siebie. Dotyczy to zresztą również głośników tylnych. Najlepiej, jeśli skierowane są wprost na pomieszczenie, w którym się znajdują.
Jednocześnie zastanówmy się dlaczego potrzebujemy dwóch głośników zamiast jednego. Jak doskonale wiemy natura, wyposażyła nas w dwoje uszu, dzięki słyszymy nie tylko dźwięk, ale również wiemy z której strony do nas dobiega. Gdy mamy do czynienia z parą przednich głośników, dźwięk zostaje puszczony tak, jak słyszymy. Dzięki temu np. podczas oglądania sceny z jadącym pociągiem wydaje nam się, że słyszymy jak jedzie z jednej strony na drugą.

Kolejnym elementem, który musimy odpowiednio rozmieścić są głośniki surround. Zasada ich rozmieszczenia również jest prosta. Powinny znajdować się obok lub miejsca siedzenia widza. Co więcej, musimy skierować je w stronę uszu odbiorców oraz zadbać o to, by były odwrócone do siebie bardziej niż głośniki przednie.

Czas na głośnik centralny. Powinien znajdować się on dokładnie naprzeciw osób oglądających film. Umieśćmy go więc np, na wprost kanapy. Ważna jest również jego wysokość. Powinien znajdować się mniej więcej na wysokości naszych uszu. Pamiętajmy, że jest to niezwykle ważny element kina domowego. Stąd też jego wysoka cena.

Pozostał nam subwoofer czyli głośnik, który emituje dźwięki o najniższych częstotliwościach czyli basy. Gdzie powinien się znaleźć? Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go z przodu, ponieważ basy w przednich głośnikach są zazwyczaj słabe. Dzięki subwooferowi możliwe jest wydobycie tych dźwięków i nadanie całości głębi.

Jak rozmieścić głośniki kina domowego?

Jak wybrać rozmiar głośników?

W dzisiejszych czasach znajdziemy oferty zestawów kina domowego zarówno z dużymi, jak i małymi głośnikami. Które są lepsze? Prawdę mówiąc, wszystko zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji, ale najlepszy, najbardziej optymalny efekt daje połączenie głośników małych i dużych.
Zaletą małych głośników jest również to, że o wiele łatwiej jest nam je przemieszczać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here