W dzisiejszych czasach aparaty cyfrowe praktycznie zupełnie wyparły już swoich starszych kuzynów. Wciąż jednak nie brakuje osób, które obawiają się, że nie poradzą sobie z obsługiwaniem aparatu tego typu. Tymczasem fotografowanie aparatem cyfrowym jest naprawdę łatwe. Co więcej, urządzenie to jest niezwykle wygodne w użyciu i intuicyjne.

Warto jednak pamiętać, że dobre zdjęcia to nie tylko umiejętność obsługi aparatu, ale również dbanie o kompozycję, dobre oświetlenie czy ciekawą perspektywę. Przyjrzyjmy się w jaki sposób warto robić zdjęcia aparatem cyfrowym by być zadowolonym z efektów.

Nie da się ukryć, że kompaktowe aparaty cyfrowe niosą za sobą wiele wyzwań ale również i sporo możliwości. Wystarczy wspomnieć chociaż to, że pozwalają na dostrajanie, zmienianie kontrastu czy komponowanie ujęcia według swoich upodobań.
Pamiętajmy jednak o jednej prostej zasadzie. To co fotografujemy nie jest ważne tak bardzo jak to, w jaki sposób to robimy. Nawet jeśli uda nam się trafić na idealny moment zdjęcie może się nie udać jeśli źle dobierzemy ujęcie lub pozycje.

Warto więc skorzystać z naszych wskazówek.

Jak robić zdjęcia aparatem cyfrowym?

Trzymaj aparat w odpowiedni sposób

Wydawać by się mogło, że każdy z nas wie w jaki sposób trzymać aparat. Niestety, często popełniamy oczywiste błędy, które wpływają np. na jakość obrazu. Doskonałym przykładem jest poruszenie aparatu w trakcie wykonywania zdjęcia, które powoduje zamazywanie obrazu.

Właśnie dlatego pamiętajmy o tym, że aparat powinniśmy trzymać obiema rękami. Zapewni mu to dostateczną stabilność. Dobrym rozwiązaniem jest również podparcie rąk lub oparcie się o ścianę.W trakcie wykonywania zdjęcia warto wstrzymać oddech i stać nieruchomo. Co więcej, pilnujmy także tego, by nasze palce nie znalazły się na obiektywie lub nie przysłoniły lampy błyskowej.

Zadbaj o ekspozycję

Odpowiednia ekspozycja zdjęć ma ogromne znaczenie. Możemy oczywiście skorzystać z ustawień automatycznych, niestety, nie zawsze są one wystarczające. Co więc warto wiedzieć?

Przede wszystkim to, w jaki sposób ustawić czułość aparatu czyli ISO. Zasady prezentują się następująco:

– przy bardzo mocnym słońcu zalecane jest ISO 100,

– w pochmurny, ciemny dzień zaleca się ISO 400,

– ISO 800–1600 stosuje się w pomieszczeniach i przy sztucznym oświetleniu.

Kompozycja zdjęć

Również ma ogromne znaczenie dla tego jak wyglądać będzie nasze dzieło. Dlatego też pamiętajmy o tym by stosować zasadę trójpodziału. Wykonując zdjęcie podzielmy kadr widoczny na wyświetlaczu na planszę podobną do tej w grze “kółko i krzyżyk”. To co najważniejsze w zdjęciu powinno znajdować się w środkowym kwadracie naszej “planszy’.

Raz bliżej, raz dalej

Jeśli chcemy by nasze fotografie były udane warto również nauczyć się korzystać z zoomu. Poprzez przesuwanie go możemy bowiem uzyskać różne warianty tego samego zdjęcia. Zoom to nie tylko rozwiązanie, które pozwala nam fotografować element, które są daleko, ale również pomaga w podkreśleniu tego co widoczne i najbardziej dla nas atrakcyjne. Nie obawiajmy się więc wykorzystywania tej funkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here