Jak naprawić mokry telefon komórkowy?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że woda oraz urządzenia elektroniczne to nie są dobrym połączeniem. Nawet krótkotrwały kontakt z wodą może oznaczać dla naszego sprzętu poważne tarapaty. Niestety, sytuacje, w których urządzenia ulegają zamoczeniu są bardzo częste,

Jednym z typów urządzeń, które często ulegają zalaniu są telefony komórkowe. Nie ma w tym nic dziwnego – towarzyszą nam codziennie w różnych sytuacjach, nie trudno więc o wypadki. Czy jednak oznacza to, że zalany przez nas telefon musimy spisać na straty? Na szczęście, niekoniecznie. Istnieje bowiem skuteczny sposób na naprawę mokrego telefonu komórkowego. Poznajmy go.

Zgromadź rzeczy, których potrzebujesz

Telefon zalał się wodą? Nie panikuj i pod żadnym pozorem nie próbuj go uruchamiać. Może bowiem dojść do zwarcia, które sprawi, że urządzenie nie będzie nadawało się już do niczego. Zamiast tego zgromadź rzeczy, które pozwolą Ci uratować telefon. Potrzebujesz: pojemnika z wieczkiem, środka pochłaniającego wilgoć (najlepiej w granulkach) – znajdziesz go np. w opakowaniach po butach a także ręcznika i suszarki do włosów. Tak przygotowany możesz rozpocząć próby naprawy mokrego telefonu.

Krok po kroku

Gdy telefon ulegnie zalaniu pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest niezwłoczne usunięcie z niego baterii. W przeciwnym razie może dojść do zwarcia. Kolejny krok to wyjęcie karty sim oraz kart pamięci, które znajdują się w telefonie. Baterię oraz wyjęte karty należy delikatnie osuszyć za pomocą ręcznika. Pamiętajmy o tym, aby nie przyciskać ich zbyt mocno.
W kolejnym etapie przyda nam się suszarka. Musimy jednak pamiętać aby był to model, w którym znajduje się opcja zimnego nawiewu. Przy jego pomocy wysuszmy telefon tak, by odparowało z niego jak najwięcej wody. Pod żadnym pozorem nie stosujmy jednak gorącego strumienia powietrza – on również może zaszkodzić urządzeniu.

Po dokładnym wysuszeniu baterii, karty sim, kart pamięci oraz telefonu należy wszystkie te przedmioty umieścić w pudełku z wieczkiem oraz wsypać do środka saszetki z pochłaniaczem wilgoci. Telefon powinien pozostać w pudełku przez 3 dni. Po trzech dniach możemy sprawdzić czy działa. Jeśli nie, może okazać się, że potrzebujesz nowej baterii. Po jej zakupie telefon powinien być w pełni sprawny.

Jak naprawić mokry telefon komórkowy?

Co jednak zrobić jeśli nie posiadamy pochłaniaczy wilgoci? Czy w takim przypadku nasz telefon skazany jest na kosztowną naprawę lub wyrzucenie? Na szczęście, niekoniecznie. Innym rozwiązaniem, które może pomóc w takiej sytuacji jest położenie telefonu na przeciwko klimatyzatora. Niektórzy decydują się także na zasypanie telefonu ryżem, który również doskonale pochłania wilgoć. Możemy spróbować skorzystać więc także i z tych metod. Niemniej jednak pochłaniacze wilgoci są najbardziej skuteczne, warto więc nie wyrzucać saszetek z nimi.

Podsumowując, zalanie telefonu nie musi oznaczać trwałych zniszczeń. Szybko podjęte próby osuszenia sprzętu zgodne z naszymi radami to spora szansa na to, że telefon wyjdzie z wypadku bez większego szwanku. Nawet jeśli nie będzie całkowicie sprawny ewentualne koszty naprawy będą znacznie niższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here