Każdy, kto lubi robić zdjęcia i zależy mu na jak najlepszym efekcie lub po prostu wykorzystuje ten sprzęt jako narzędzie pracy wie, jak wiele może zepsuć brudny obiektyw. Nawet z pozoru niewielkie i niewidoczne pyłki mogą bowiem sprawić, że zdjęcia będą całkowicie nieudane.

Właśnie dlatego dbanie o czystość obiektywu w naszym urządzeniu ma ogromne znaczenie i powinniśmy dbać o to regularnie.
Nie jesteś przekonany, że Twój obiektyw wymaga czyszczenia. W takim razie zrób kilka zdjęć i uważnie się im przyjrzyj. Jeśli widzisz już dlaczego obiektyw wymaga gruntownego czyszczenia podpowiemy Ci jak to zrobić.

Jak czyścić obiektyw?

Zastanów się, czego będziesz potrzebować

Nie da się ukryć – czyszczenie obiektywu nie jest zadaniem łatwym. Wymaga wiedzy, precyzji, cierpliwości oraz przekonania, że zabiegi, które zamierzamy przeprowadzić wyjdą nam na dobre. Dlatego też zamiast się użalać warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim zgromadzimy rzeczy, które mogą okazać się niezbędne podczas czyszczenia naszego sprzętu.

Przede wszystkim warto wyposażyć się w ściereczkę z mikrofibry. Nie powinno być to zadaniem trudnym, ponieważ ściereczki te bez trudu znajdziemy w drogeriach oraz marketach. Dlaczego właśnie taką? To proste – nie zostawia puszków ani kurzu, jest łatwa w utrzymaniu czystości oraz niedroga. Słowem – gadżet idealny.

Ponadto nie potrzebujemy specjalnych, wielkich zakupów. Wystarczy nam środek do przecierania obiektywu oraz codzienna dbałość również o stan sprzętu fotograficznego. Doskonale sprawdzają się mleczka, jak i długopisy do usuwania przebarwień. Nie powinno więc ich zabraknąć.

Jak czyścić obiektyw?

Jak powinien wyglądać proces czyszczenia obiektywu?

Przede wszystkim warto zacząć od użycia dmuchawy, która usunie z obiektywu brud i kurz. Nie warto zdmuchiwać tych zabrudzeń własnymi ustami, ponieważ wtedy na naszym obiektywie znajdują się kropelki śliny.
Kolejny krok to delikatne przetarcie obiektywu ściereczką z mikrofibry. Dzięki temu uda nam się jeszcze dokładniej usunąć kurz z jego powierzchni oraz trudno dostępnych zakamarków. Jeśli obiektyw nie jest mocno zabrudzony – sama szmatka wystarczy.
Jeśli jednak widzimy na nim tłuste ślady lub trudne do usunięcia zabrudzenia warto sięgnąć po specjalne środki. Odrobina płynu do czyszczenia obiektywów sprawi, że nawet tłuste zabrudzenia nie będą dla nas problemem. Jeśli zaś zdarzą się wyjątkowo trudne do usunięcia plamki warto użyć specjalnego długopisu do obiektywów, który pozwoli nam sobie z nimi poradzić.

Czyszcząc obiektyw pamiętajmy o tym jak wrażliwą częścią sprzętu fotograficznego jest. Nie działajmy więc gwałtownie, nie wykonujemy silnych ruchów i otarć oraz decydujmy się jedynie na łagodne środki czyszczące, dzięki którym aparat posłuży nam przez wiele, wiele lat.

Jednocześnie pamiętajmy, że jeśli mimo porad obawiamy się, że samodzielne czyszczenie aparatu w naszym wykonaniu może uszkodzić sprzęt, który posiadamy. Jeśli więc nie czujesz się pewnie – nie podejmuj ryzyka. Znacznie lepiej zdecydować się w takim przypadku na pomoc profesjonalisty, który dysponuje odpowiednim sprzętem, wiedzą oraz doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here