Czy Twój komputer znowu się psuje? Czy chodzi wolno? Istnieje parę uniwersalnych kroków, które powinieneś podjąć, aby przyśpieszyć swój komputer i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie Twojego PC.

Jak wyczyścić komputer?

Czasami wolne działanie komputera jest spowodowane tym, że na dysku twardym jest zbyt wiele plików, które razem zajmują sporą część pamięci i tym samym spowalniają PC. Najwięcej miejsca zajmują programy typu Adobe Photoshop lub gry komputerowe. Otwórz „Panel Sterowania”, a potem zakładkę z programami, aby ocenić, który z nich zajmuje najwięcej miejsca. Nieużywane od dawna programy możesz bez żalu usunąć. Warto też przenieść do Kosza liczne grafiki, zrzuty ekranu i pliki tekstowe, które zajmują miejsce na dysku. Oczywiście, najpierw wypadałoby przejrzeć, które już się nie przydadzą i dokonać ostrej selekcji. Zdziwisz się, ile miejsca zajmują programy oraz grafiki, które zostały ściągnięte nie wiadomo po co, ale razem zebrane ważą całkiem sporo gigabajtów.

Jak przyśpieszyć komputer?

Kolejnym krokiem powinno być pobranie aplikacji, której zadaniem jest analiza dysku i usuwanie niepotrzebnych wpisów w rejestrze systemu bądź innych fragmentów dysku, których nie da się łatwo usunąć. Najpopularniejszym programem tego typu jest CCleaner, który oferuje możliwość wyczyszczenia dysku, a także powiadamia nas o nieużywanych dawno programach, które można odinstalować. Wszystko to za pomocą paru kliknięć. Sam program będzie zrozumiały i łatwy w użyciu nawet dla komputerowego laika.

Dlaczego komputer włącza się tak wolno?

Czasami problem z komputerem uwidacznia się tylko przy włączaniu komputera. Potem już wszystko spokojnie i porządnie działa. W takim przypadku prawdopodobnym winowajcą spowolnienia peceta mogą być aplikacje, które mają w ustawieniach zaznaczone, aby uruchamiać się wraz ze startem systemu. Wystarczy przejrzeć spis programów, które włączają się wtedy, gdy rozpoczynamy pracę na naszym komputerze. Niektóre z nich powinny działać cały czas, ale niektóre można włączać raz na jakiś czas bez szkody dla naszej pracy. Warto w ustawieniach takich programów zmienić stosowne opcje, aby dana aplikacja już nie uruchamiała się od razu przy starcie systemu, ale tylko wtedy, gdy jej to nakażemy.

Dlaczego wyświetlają mi się dziwne ikonki?

Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe kroki i komputer dalej średnio działa, a do tego pokazuje Ci dziwne ikonki lub strony po rosyjsku w przeglądarce, prawdopodobnie padłeś ofiarą wirusa komputerowego, przypadkowo ściągniętego na przykład z jakimś programem (najczęściej pirackim). Wówczas należy pobrać z Internetu antywirusa lub antymalware i przeskanować komputer w celu znalezienia zagrożeń dla naszego systemu. Warto także zerknąć na listę programów w Panelu Sterowania i zobaczyć, czy nie ma tam jakiejś podejrzanej aplikacji kryjącej się pod nieznaną nam nazwą. Należy również sprawdzić rozszerzenia w przeglądarkach: wirusy mają tendencję do dodawania się do wszystkich przeglądarek na komputerze i trzeba to potem usuwać po kolei. To nużąca praca, ale nagrodą będzie w pełni funkcjonalny komputer.

W przypadkach skrajnych nie szukaj pomocy na forach internetowych czy stronach, ale zadzwoń po znajomego informatyka – lepiej nie ryzykować, że zepsujesz komputer jeszcze bardziej, jeśli nie masz pojęcia, w czym jest problem i jak go rozwiązać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here