Router to urządzenie rozdzielające pomiędzy komputery lub też inne urządzenia dostęp do internetu. Wybierając router musimy przede wszystkim wiedzieć w jaki sposób uzyskujemy dostęp do internetu, należy również zwrócić uwagę na istotne parametry routera.

Typ łącza

Przede wszystkim musimy określić jaki typ łącza wykorzystujemy w domu, możemy sprawdzić to po końcówce kabla, który jest podłączony do komputera lub na umowie czy instrukcji, którą otrzymaliśmy od usługodawcy.

Są trzy możliwe połączenia:

  • Standardowa skrętka z końcówką RJ-45 – jest najpopularniejsza, wykorzystywana przez sieci osiedlowe oraz operatorów telewizji kablowych.
  • Linia telefoniczna RJ-11 – wykorzystywana jest przez operatorów telekomunikacyjnych, tutaj router musi mieć także wbudowany modem ADSL2+, należy też sprawdzić rodzaj aneksu: A lub B.
  • Modem Internetu Mobilnego – tutaj musimy szukać urządzenia z portem USB lub obsługującego karty SIM

Lepszy zasięg i większa przepustowość łącza

Jeśli chcemy to osiągnąć musimy pomyśleć o obsłudze dwóch częstotliwości, poszukajmy zatem modelu, który obsługuje standard IEEE 802.11n i działa w trybie dwuzakresowym – 2.4 i 5 GHz. Taki router powinien także umożliwiać jednoczesną transmisję danych na obu pasmach. Jest to ważne ze względu na to, że urządzenia komunikujące się drogą radiową mogą zakłócać pracę routera z tego powodu, iż działają w tym samym paśmie. Co więcej, jeśli mieszkamy w bloku i zdarzy się sytuacja, w której kilka routerów zacznie zakłócać swoją pracę doprowadzi to do pogorszenia się sygnału.

Przepustowość Wi-fi

Musimy wiedzieć, iż przesył danych za pomocą Wi-Fi jest ograniczony w przypadku, gdy zakładamy domową sieć bezprzewodową. Musimy zdecydować się na router obsługujący standard 802.11n, by choć częściowo wykorzystać możliwości szybkiego łącza internetowego.

Jaka antena?

Każdy router posiada antenę, która odpowiedzialna jest za przesyłanie sygnału do pozostałych urządzeń, decydują ona o zasięgu urządzenia, czyli na jak dużą odległość dostępna będzie sieć Wi-Fi.

Istnieją dwa rodzaje anten stosowanych w tych urządzeniach:

  • odkręcane, gdzie w przypadku zbyt słabego sygnału możemy kupić nową, bardziej czułą antenę, która zapewni nam silny zasięg,
  • wewnętrzne, które są o wiele bardziej efektywne, lecz routery z takimi antenami są znacznie droższe.

Niekiedy możemy spotkać się z routerami, które posiadają całe zestawy anten odpowiedzialnych za poprawę jakości sygnału oraz eliminację martwych stref. Efektywny zestaw anten to 3×3, czyli trzy anteny wysyłające oraz trzy anteny odbierające sygnał.

Przydatne funkcje routera

W dzisiejszych czasach urządzenia te wykorzystuje się nie tylko w celu stworzenia sieci bezprzewodowej. W przypadku, gdy posiadamy w domu więcej niż jeden komputer wato stworzyć dysk lub drukarkę sieciową, choć niekoniecznie musimy kupować kolejne urządzenie. Wystarczy na przykład, aby nasz router posiadał port USB, które umożliwi podłączenie drukarki, dzięki czemu wszystkie urządzenia dostępne w sieci będą mogły z niej korzystać, a także podłączenie dysku twardego. W przypadku, gdy port USB posiada funkcję hosta możemy przekształcić dysk w mały serwer, dzięki czemu posiadając na przykład telewizor z Wi-Fi będziemy mogli odtwarzać filmy bez konieczności podpięcia do niego dysku.

Jeśli korzystamy z internetu mobilnego ważne, by nasze urządzenie posiadało możliwość obsługi karty SIM, którą wkładamy bezpośrednio do routera. Musimy jednak sprawdzić czy dany model obsługuje wykupiony standard transmisji danych. Na rynku obecnie mamy 3G, 4G oraz LTE.

Zadbajmy również o odpowiednie oprogramowanie naszego routera. Niektóre z nich dają nam możliwość zwiększenia bezpieczeństwa, a także konfiguracji ustawień urządzenia. Jednak gdy chcemy wgrywać dodatkowe oprogramowania warto wcześniej dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, ponieważ zadanie to nie należy do najprostszych. Zawsze w razie czego możemy przywrócić ustawienia fabryczne.

Opcja dla gości

Mając router możemy także stworzyć kilka niezależnych sieci Wi-Fi, wiadomo – kiedy ktoś gości u nas w domu z pewnością będzie chciał korzystać z internetu, nie musimy wtedy zmieniać naszej sieci w ogólnodostępną, wygodniej jest stworzyć niezależne sieci, a osoby z zewnątrz wciąż nie będą miały dostępu do sieci domowej. W ten sposób zwiększamy bezpieczeństwo danych, które dostępne są wyłącznie dla domowników.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Musimy liczyć się z tym, że istnieje ryzyko włamania się do sieci domowej, dlatego w tym przypadku należy zadbać o to, by nasz router wyposażony był w firewall, który chroni przed popularnymi i podstawowymi atakami, jak DoS oraz DDoS. Zwróćmy również uwagę na to, by nasze urządzenie obsługiwało szyfrowanie WPA2 z wykorzystaniem AES, unikajmy z kolei routerów, które oferują nieskuteczne i przestarzałe WEP.

Ceny routerów zaczynają się od około 50 złotych, gdzie za tą kwotę otrzymamy podstawowy model bez dodatkowych funkcji. Jeśli chcemy zyskać sprzęt wysokiej jakości z dobrymi parametrami, funkcjami i zabezpieczeniami liczmy się z wydatkiem około 300 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here