Ograniczenie kosztów produkcji w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Ograniczanie kosztów to podstawowy sposób zwiększania rentowności. Wdrożenie odpowiedniej polityki, przygotowanie linii produkcyjnej, opracowanie łańcucha dostaw i zaplanowanie produkcji pozwalają na minimalizację kosztów pobocznych bez ryzykowania jakością i bez konieczności podnoszenia cen wyrobu gotowego. Jak dokładnie można to osiągnąć?

Koszty optymalne

Podstawowym działaniem, które można podjąć w każdych warunkach, jest optymalizacja produkcji. Jest to szerokie pojęcie, które będzie obejmowało zarówno działania związane z poważnymi inwestycjami, a więc zmiany linii produkcyjnej, jak i poprawek, jakie można wprowadzić niemal od ręki: wykorzystanie systemu ERP do lepszego zaplanowania pracy lub skrócenia czasu realizacji dostaw, magazynowania itd.

Optymalizacja produkcji ma na celu zwiększenie wydajności w ramach przyjętego modelu biznesowego. Może dotyczyć kontroli jakości, przechowywania i wysyłki gotowego produkty czy nawet zasad pracy na pojedynczych stanowiskach. Mówiąc prościej: to eliminowanie błędów, które udaje się dostrzec w bieżącym modelu działalności.

Automatyzacja tnie koszty

Automatyzacja maszyn wiąże się ze znacznymi kosztami na etapie inwestycji, ale też przynosi spore oszczędności. Autonomiczna linia produkcyjna nie tylko pracuje wydajniej niż taśma z personelem i nie popełnia błędów, ale także sprawia, że spadają koszty szkolenia obsady czy rekrutacji nowych pracowników. W wielu firmach właśnie te poboczne korzyści przyniosły najbardziej zauważalną poprawę sytuacji finansowej. Aby jednak prawidłowo ocenić wpływ takiego posunięcia na budżet, trzeba przyjąć przynajmniej kilkuletnią perspektywę – w skali roku lub dwóch automatyzacja może z oczywistych powodów generować spore koszty.

Mniej wyrzucać

Dla rentowności przedsiębiorstwa olbrzymie znaczenie ma zarządzanie odpadami. Tych musi przede wszystkim być jak najmniej (do tego powinna prowadzić optymalizacja produkcji), ale też należy w odpowiedni sposób zarządzać odpadami. Ich odbiór i utylizacja są istotną pozycją po stronie wydatków w każdej firmie i warto regularnie przyjrzeć się ofertom innych przedsiębiorstw, które za tę samą usługę mogą oferować wyraźnie niższą cenę.

W celu minimalizacji odpadu należy również na odpowiednim etapie rozpoczynać kontrolę jakości – wczesne wykrycie błędów pozwala na zdjęcie produktu z taśmy, być może poprawienie wykonania, a jeśli nie, to często na ograniczenie zużycia materiałów, które koniec końców skończyłyby w kontenerze na odpady. W wielu firmach w skali całego miesiąca nawet tak drobna zmiana będzie pozwalała na zaoszczędzenie kwoty wyraźnie zauważalnej w budżecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here