Nowy smartfon Samsung Galaxy S10

Dnia 20 lutego w końcu zapowiedziany został nowy smartfon Samsung Galaxy S10 – następca wydanego w zeszłym roku modelu S9. Mimo tego, że w Internecie regularnie pojawiały się informacje i domniemania na temat specyfikacji nowego telefonu koreańskiego producenta, jego zapowiedź i tak przyniosła pewne niespodzianki.

Nowy smartfon Samsung dostępny w trzech wariantach

Przede wszystkim potwierdziło się to, o czym spekulowano już od jakiegoś czasu: nowy smartfon Samsung S10 dostępny będzie w trzech wersjach, tj. S10e, S10 i S10+. W zależności od wariantu, telefony różnią się przekątną ekranu, zaawansowaniem aparatu, pojemnością baterii, pamięcią czy nawet dostępną kolorystyką.

Ekrany telefonów Samsung S10 i S10+ posiadają wyświetlacze o rozdzielczości QHD+, natomiast w S10e postawiono na rozdzielczość Full HD+. Zgodnie z zapowiedziami, warianty te dysponują następującymi przekątnymi ekranu:

  • S10e – 5,8”,
  • S10 – 6,1”,
  • S10+ – 6,4”.

Design – ekran na całej powierzchni telefonu

O ile w przypadku telefonów Samsung S8 i Samsung S9 różnica w designie nie była znaczna, tak nowy smartfon Samsung Galaxy S10 jest już wizualnie zupełnie innym telefonem. Zastosowano tu ekran Infinity-O, tj. ekran zakrzywiony typu edge (poza wariantem S10e), który wypełnia niemal całą taflę telefonu – sięgając zarówno bocznych krawędzi, jak i niemal całkowicie wypełniając krawędź dolną i górną.

Pewne wątpliwości budziło umieszczenie aparatów przednich w telefonie, oficjalnie jednak wiemy już, że nowy smartfon Samsung nie wykorzystuje kontrowersyjnego notcha. Zamiast tego zdecydowano się na umieszczenie aparatów w prawym górnym rogu urządzenia, zajmując tym samym tylko niewielką przestrzeń ekranu.

Ekran – nowy AMOLED w roli głównej

Smartfony Samsung Galaxy S10 wykorzystują ekrany Dynamic AMOLED, które – wedle zapowiedzi koreańskiego giganta – dysponują bardzo wysokim kontrastem o współczynniku 2 000 000:1 i osiągają maksymalną jasność na poziomie 800 nitów. Potrafią też w 100% pokryć paletę barw DCI-P3 – wykorzystywaną przede wszystkim w przemyśle filmowym.

Co więcej, Galaxy S10 potrafi obsługiwać standard HDR10+ – dotychczas zarezerwowany przede wszystkim dla telewizorów Samsung. Oglądany na telefonie film zarejestrowany w niniejszym standardzie będzie więc zdecydowanie bardziej szczegółowy także na ekranie smartfona. Ciekawostką jest zredukowanie w telefonach szkodliwego dla oczu światła niebieskiego o 42%.

Aparat wspomagany sztuczną inteligencją

Każdy z wariantów Galaxy S10 różni się zestawem zaimplementowanych aparatów. W tym zestawieniu najbardziej wyróżnia się oczywiście S10+, który dysponuje trzema aparatami tylnymi oraz dwoma aparatami przednimi. Prezentują się one następująco:

Aparaty tylne:

  • aparat z teleobiektywem (12 MP),
  • aparat z obiektywem szerokokątnym (12 MP) z podwójną przesłoną (F1,5 i F2,4),
  • aparat z ultra szerokim obiektywem (123-stopniowy kąt widzenia).

Aparaty przednie:

  • aparat do selfie (10 MP),
  • aparat RGB Depth (8 MP).

Moduł RGB Depth w S10+ służy do nadawania zdjęciom głębi ostrości. Taka funkcja została również zaimplementowana w modelach S10e i S10, ale tam głębia ostrości tworzona jest cyfrowo. Przedni aparat może też nagrywać filmy w rozdzielczości 4K, a aparat tylny zarejestruje materiały video ze wsparciem stabilizacji obrazu.

Dodatkowe oprogramowanie do aparatów

Nowy telefon Samsung posiada też szereg filtrów, które pomogą dostosować dane zdjęcie np. do fotografowanego aktualnie krajobrazu czy osoby. Samsung zapowiada też, że specjalne algorytmy będą w stanie informować użytkownika o tym, w jaki sposób powinien wykonać poprawne zdjęcie – np. poprzez odpowiednią poprawę danego ujęcia.

Samsung zadba też o narzędzie, które pozwoli na własnoręczny montaż filmów na ekranie smartfona. Brzmi to ciekawie, dotychczas bowiem konieczne było przesyłanie danego materiału na komputer czy korzystanie z zewnętrznych aplikacji.

Ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych

Od dawna mówiło się, że Samsung zaimplementuje czytnik linii papilarnych umieszczony bezpośrednio na ekranie urządzenia. I faktycznie tak się stało – S10 posiada czytnik ultradźwiękowy, który umożliwia zweryfikowanie odcisku palca poprzez jego przyłożenie w dolnej części tafli telefonu. Wyjątkiem jest jedynie S10e, który posiada boczny czytnik linii papilarnych.

Wzrost wydajności

Procesor zasilający nowy Samsung Galaxy S10, Exynos 9820, według zapowiedzi ma być szybszy o 29% od telefonu Samsung S9, a procesor graficzny (GPU) – nawet o 37% od swojego poprzednika. Imponować może też dostępna pamięć RAM w telefonie S10+, która w najmocniejszym wariancie wyniesie aż 12 GB.

Na pewno nie będą narzekać też kolekcjonerzy danych: wariant S10+ będzie mógł pomieścić aż 1 TB danych, z możliwością powiększenia pamięci o dodatkowe 512 GB. Bateria w S10+ dysponuje pojemnością 4100 mAh (3400 mAh dla S10 i 3100 mAh dla S10e).

Dodatkowe funkcjonalności

Samsung zapowiedział przy tym szereg dodatkowych funkcjonalności. Jedną z najciekawszych wydaje się możliwość wykorzystywania S10 jako bezprzewodowej ładowarki dla innych urządzeń (dla smartfona, smartwatcha czy słuchawek bluetooth). Technologia ta opiera swoje działanie o znane już ładowanie indukcyjne.

Samsung chwali się też lepszym zoptymalizowaniem systemu (który teraz dostosuje uruchamiane aplikacje do tych, z których użytkownik realnie korzysta), ma być też lepiej zoptymalizowany pod kątem gier. Przemianie uległ interfejs telefonu, nazwany tu jako One UI. Galaxy S10 korzysta ponadto z technologii Wi-Fi 6.

Telefon nowej generacji?

Nowy smartfon Samsung Galaxy S10 z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie wśród obserwatorów postępu technologicznego, jak i również wśród miłośników nowych smartfonów. Najtańszy wariant S10e zaczyna się od nieco ponad 3000 złotych, z kolei za najdroższą wersję modelu S10+ zapłacimy prawie 7000 złotych – jednak ceny te są zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here