elektronika

Jak poprawić działanie oraz integrację komponentów zamieszczonych na płytce PCB? Najnowsze doniesienia ze świata elektroniki donoszą o zaletach kompaktowych obudów. Czy chowanie elementów jest na tyle opłacalne oraz wydajne, żeby wprowadzać je od razu w życie?

Gdzie można wykorzystać kompaktowe obudowy?

Jeżeli mówimy o integracji elementów, mamy na myśli oczywiście montaż SMD. Charakteryzuje się on miniaturyzacją, która pozwala na połączenie dwóch płyt PCB. W efekcie czego możemy zrezygnować z dodatkowych warstw między nimi.

Opracowana metoda zakłada wykorzystanie jednego, grubszego laminatu z przestrzeniami na poszczególne elementy. Dodatkowa, środkowa warstwa ma nieść ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim poprawia sztywność całego obwodu drukowane, jak i pozwala mierzyć sygnały wysokiej częstotliwości.

Tego rodzaju obudowa jest również bardzo estetyczna. Zamknięcie wszystkich elementów wewnątrz nie tylko ją ochrania, ale sprawia, że mamy wrażenie, że trzymamy pojedynczą płytę bez wszystkich elementów wewnątrz.

Sposoby na łączenie warstw

Tego rodzaju integracja niesie ze sobą także nowe techniki łączenia warstw. Twórcy tej metody, zamiast używać kleju, czy też przelotek z drutami, odsłaniają miedź. Następnie zaś lutują powierzchnię za pomocą pasty z cyną.

Rozwiązaniem, które może się sprawdzić w tym przypadku, jest także użycie kilku małych kondensatorów. Nie ma więc potrzeby używania jednego o dużych wymiarach. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Swój projekt należy więc dostosować do indywidualnej sytuacji.

Trzeba również pamiętać o złączach. Nie wszystkie z nich będziemy mogli zabudować w ten sposób. Niektóre będą musiały być odsłonięte, żeby urządzenie mogło działać.

Dzielący temat integracji

Pomimo że na pierwszy rzut oka, takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, pojawiają się głosy przeciw. Wielu specjalistów z tej dziedziny obawia się, że tego rodzaju kompaktowe obudowy będą szybciej się przegrzewały. Inne głosy ostrzegają, że serwis takiego urządzenia będzie znacznie utrudniony.

Wydaje się, że rozwiązaniem może być tylko odpowiednie projektowanie płytek. Osoba, która chce wykorzystać tę metodę, musi albo mieć doskonałą wyobraźnię przestrzenną, albo też korzystać z wielu narzędzi CAD 3D. Najlepiej zaś, aby korzystała z obu rozwiązań.

Przede wszystkim warto jednak pamiętać, że montaż SMD dawno nie przechodził żadnych zmian. Z czasem jednak takie drobne rewolucje są potrzebne do obecnych wymogów technologicznych. Zintegrowana płytka PCB nie będzie już tylko zbiorem połączeń i przelotek. Również same elementy będą miały w tym udział.

Po więcej informacji i dokładną ofertę zapraszamy do producenta elektroniki Printor – https://printor.pl/oferta/produkcja-kontraktowa/montaz-powierzchniowy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here