Inwerter fotowoltaiczny

Fotowoltaika święci triumfy swojej popularności. Coraz więcej osób sięga po rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, poszukując sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Nie każdy zainteresowany instalacjami fotowoltaicznymi zdaje sobie jednak sprawę, jak skomplikowane są to układy. Składające się na nie komponenty tworzą rozbudowaną rodzinę, w której znajduje się między innymi inwerter. Poniżej poświęcamy mu nieco więcej miejsca. Przedstawiamy najważniejsze parametry dostępnych inwerterów, podpowiadamy na czym polega ich działanie oraz jaką rolę odgrywają w każdej instalacji fotowoltaicznej. 

Inwerter – czyli falownik. ABC najważniejszych informacji 

Działanie paneli słonecznych – w dużym skrócie – polega na pobieraniu energii cieplnej promieni słonecznych. W wyniku skomplikowanych procesów zostają one przetransformowane w energię elektryczną o stałym napięciu. Po zmianie na napięcie zmienne prąd jest przesyłany do układu elektrycznego w Twoim domu. Głównym zadaniem wspomnianego inwertera jest właśnie przemiana typu energii, by nadawała się do domowego użytku. Inwertery pracują w czasie rzeczywistym – czyli przez cały czas działania systemu fotowoltaiki. Dzięki temu zapewniają stały dostęp do bezpiecznej i użytecznej energii elektrycznej.

Oczywiście, nie jest to jedynym zadaniem inwerterów. Pełnią one także funkcje dodatkowe – jak choćby gromadzenie danych, kluczowych dla prawidłowego działania całej instalacji. Chodzi przede wszystkim o tak zwane dane eksploatacyjne, takie jak: poziom natężenia, poziom napięcia  naprzemiennego, poziom napięcia stałego. Ponadto, falownik gromadzi dane na temat błędów, do których dochodzi ze strony sieci energetycznej. 

Informacje te są wykorzystywane między innymi do oceny efektywności danej instalacji fotowoltaicznej. Pozwala także na dostosowanie pracy całego układu w przyszłości, by był on maksymalnie wydajny i oszczędny. Informacje gromadzone przez inwertery można odczytać, korzystając z dedykowanych do nich aplikacji. Wiele z nich można za darmo ściągnąć na telefon, co pozwala kontrolować zakres pracy fotowoltaiki także gdy przebywasz poza domem – na przykład w pracy lub na wakacjach. 

Dostępny i polecany inwerter solarny

Wybór inwertera fotowoltaicznego warto skonsultować z firmą lub osobą wykonującą Twoją instalację fotowoltaiczną. Inwertery można podzielić na kilka grup, w zależności od sposobu ich działania oraz oferowanych możliwości. 

Pierwszym typem są inwertery sieciowe, które pozwalają dostosować napięcie do tego, które panuje w danej sieci. Inwertery takie pozwalają także oddawać nadwyżkę wyprodukowanej energii. Minusem tego rozwiązania jest jednak duży stopień uzależnienia danego inwertera od samej sieci – gdy przestaje ona dostarczać prąd (na przykład w wyniku awarii), również inwerter przestaje pracować.

Inwertery wyspowe nie są łączone z siecią, lecz niezależne od niej. W ich konstrukcji znajdują się akumulatory, skupiające całą wyprodukowaną energię (także tę nadwyżkową).

Ostatnią grupę tworzą inwertery hybrydowe, łączące zalety i funkcje obu wcześniejszych. Falowniki takie mogą posiadać w swojej konstrukcji akumulator, jak również nadawać się do przyłączenia do sieci elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here