Co to jest blogosfera?

0

Internet początkowo był jedynie źródłem informacji, wraz z momentem powstania sieci rozpoczęła się nowa era. Każdy kolejny rok to jednak zmiany, nowe rozwiązania, a także sukcesywne poszerzanie wachlarza ról, jakie Internet ma odgrywać w życiu każdego człowieka. W ten sposób stosunkowo niedawno powstała blogosfera, czyli jeden z tych internetowych fenomenów, który rozwija się w niewyobrażalnie szybkim tempie.

Jak zrobić namiot bezcieniowy?

0
Jak zrobić namiot bezcieniowy?

Namiot bezcieniowy to rozwiązanie, które pozwala na wykonywanie zdjęć pozbawionych cieni i zaciemnień. Niestety, koszt jego zakupu jest dość duży co sprawia, że nie każdy miłośnik fotografii może sobie na niego pozwolić. Na szczęście, wcale nie musimy wydawać dużych kwot pieniędzy na zakup takiego namiotu. Z powodzeniem możemy go wykonać we własnym domu a większość rzeczy, które będą nam potrzebne z pewnością znajdziemy w swoich szafach. Podpowiadamy więc w jaki sposób wykonać namiot bezcieniowy, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Jak zrobić namiot bezcieniowy?

Czego potrzebujemy?

Przede wszystkim potrzebne będzie nam kartonowe pudełko. Jego wymiary nie są ściśle określone, musimy mieć jednak świadomość, że musi być na tyle duże by podświetlenie go nie stwarzało nam problemu. Poza tym, najlepiej jeśli pudełko, z którego będziemy wykonywać namiot było kwadratowe. Warto więc rozejrzeć się chociażby po sklepach w poszukiwaniu idealnego kartonu. Jeśli takiego nie znajdziemy możemy zamówić go w internecie. Pamiętajmy, że im grubsze będą ścianki naszego pudełka tym dla nas lepiej.

Potrzebujemy również materiału. Możemy wykorzystać dowolny, byle tylko miał jasny kolor. Wbrew pozorom nie musimy go nawet kupować. Doskonale sprawdzą się stare koszule lub białe prześcieradło.

Przyda się także taśma klejąca, której używamy w celu zabezpieczenia materiału po bokach pudełka, klej oraz biały brystol.

Niezwykle ważnym elementem namiotu bezcieniowego jest odpowiednie oświetlenie i to właśnie z nim związany będzie nasz największy wydatek.Zwykłe żarówki dają żółte światło – nie będą więc odpowiednie. Jeśli jednak posiadasz lampę, która świeci jasnym, białym światłem powinna okazać się dobrym rozwiązaniem.

Jak wykonać namiot krok po kroku?

Pierwszy krok to odpowiednie przygotowanie pudełka. W tym celu należy odmierzyć 5 cm od krawędzi pudełka z każdej strony jego ścianek. Zaznaczamy punkty, które później łączymy w kwadrat. Co ważne, nie musimy zaznaczać górnej i dolnej części pudła, ponieważ te elementy pozostaną w całości.

Gdy kwadraty są gotowe należy starannie je wyciąć. Usuwamy również górne klapy pudełka pamiętając o tym, że dół powinien zostać nienaruszony.

Kolejny krok to narysowanie na kartce brystolu 16 równych pasków o szerokości około 5 cm. Po ich narysowaniu również należy je starannie wyciąć.Wycięte paski przyklejamy do środka pudełka. Co ważne, strona z nadrukiem powinna być niewidoczna.
Ponownie sięgamy po brystol. Kartkę wkładamy do pudełka w ten sposób by kawałek papieru zagiął się u dołu. Unikajmy zagnieceń, będą bowiem widoczne na zdjęciach.

W tym momencie nadchodzi czas na zajęcie się bokami pudła. Wycinamy kwadraty z przygotowanego materiału. Posłużą nam one do zakrycia dziur po bokach i na górze pudełka. Przyklejamy je za pomocą taśmy klejącej.

Ostatni krok to oświetlenie pudełka z góry. Jeśli w dalszym ciągu podczas fotografowania występują zacienienia warto oświetlić również boki pudełka. Namiot bezcieniowy jest już gotowy. Przyda się do stworzenia wielu ciekawych i kreatywnych fotografii.

Jak zrobić wzmacniacze papierowe do Iphone’a?

0
Jak zrobić wzmacniacze papierowe do Iphone’a?

W dzisiejszych czasach wielu z nas przechowuje ulubione utwory na swoich telefonach. Ty również posiadasz sporą kolekcję piosenek na swoim Iphone i chciałbyś słuchać ich nie tylko poprzez słuchawki, ale również na głos. Podpowiadamy ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu dźwięk z Iphona będzie bardziej donośny i wyraźny.

Możesz samodzielnie wykonać papierowe wzmacniacze, które doskonale spełniają swoją rolę. Przekonaj się jakie to łatwe.

Jak zrobić wzmacniacze papierowe do Iphone’a?

Czego będziemy potrzebować?

Aby wykonać papierowe wzmacniacze do Iphona nie potrzebujemy wiele. Potrzebna będzie nam jedynie rolka po papierze, jednorazowe, papierowe kubki oraz nożyczki. Nie potrzebujemy nawet kleju. Dzięki temu ze stworzeniem takiego gadżetu poradzą sobie nawet najmłodsi.

Krok po kroku

Zaczynamy od rolki po papierze toaletowym. Będzie ona miejscem, w który wkładamy swój telefon, dlatego też musimy wykonać w niej nacięcie o szerokości podstawy Iphone’a. Będzie nam znacznie łatwiej jeśli wcześniej narysujemy jej kształt ołówkiem na rolce.

Kolejny krok to wycięcie otworów w papierowych kubkach. Powinny mieć średnicę rolki po papierze, ponieważ to właśnie ją musimy w nich umieścić.Jeśli dobrze wymierzymy średnicę otworów rurka bez problemu zmieści się w kubkach a jednocześnie nie wysunie. Dzięki temu naprawdę nie będziemy potrzebować żadnego kleju.

Nasz wzmacniacz jest już praktycznie gotowy. Jeśli nie wierzysz umieść w nim swój telefon i znajdź ulubioną muzykę. Włącz odtwarzacz i gotowe. Z pewnością przekonasz się, że muzyka jest znacznie głośniejsza i wyraźniejsza niż z samych tylko głośników. Wszystko to dzięki kubkom, które sprawiają, że dźwięk lepiej się rozchodzi.

Jeśli chcesz możesz dodatkowo ozdobić swój papierowy wzmacniacz poprzez oklejenie go kolorowym papierem lub pomalowaniem farbami. Sprawi to, że będzie prezentował się lepiej i z powodzeniem może leżeć na półce w Twoim pokoju.

Jak więc widać, stworzenie wzmacniacza do Iphona nie jest trudne. Nie zajmie nam też więcej niż kilkanaście minut. Jeśli więc uwielbiasz słuchać muzyki ze swojego telefonu a słuchawki nie zawsze wystarczają, lub też chcesz podzielić się z kimś ulubionym kawałkiem taki papierowy gadżet z pewnością okaże się przydatny.

Warto również wspomnieć o tym, że taki papierowy wzmacniacz to doskonała alternatywa dla przenośnych głośników do Iphone’a, które jak wiadomo kosztują naprawdę niemało. Nie ma więc sensu przepłacanie za nie. O wiele lepiej poświęcić chwilę czasu i stworzyć coś samodzielnie. Tym bardziej, że jest to praktycznie darmowe.

Jak drukować zdjęcia?

0

Papierowe zdjęcia to wspaniała pamiątka, którą chętnie oglądamy wraz z bliskimi wracając do ulubionych miejsc i wspomnień. Jeszcze kilkanaście lat temu chęć posiadania papierowych odbitek oznaczała konieczność zaniesienia kliszy do laboratorium fotograficznego. Co więcej, na odbiór zdjęć trzeba było czekać nawet kilka dni. Na szczęście, to już przeszłość. Obecnie, dzięki technologii cyfrowej dzielenie się zdjęciami jest znacznie prostsze. Co więcej, łatwe jest również ich wywoływanie. Mamy kilka metod, z których możemy skorzystać. Zapoznaj się z nimi i wybierz idealną dla siebie.

Jak drukować zdjęcia?

Samodzielne drukowanie

To rozwiązanie dla osób, które cenią sobie samodzielność i chcą być samowystarczalne. Sposób ten to po prostu przeniesienie zdjęć z pamięci aparatu do komputera oraz wydrukowanie ich na domowej drukarce stacjonarnej.
W jaki sposób to zrobić? Możemy skorzystać ze zwykłego papieru biurowego, niestety nie jest to do końca dobry pomysł. Zdjęcie wydrukowane na takim papierze jest bowiem nietrwałe, co więcej, jego jakość również pozostawia wiele do życzenia, ponieważ papier przesiąka tuszem, przez co ostrość zdjęcia rozmazuje się.
Co więc możemy zrobić? Jeśli chcemy wydrukować zdjęcia samodzielnie warto użyć papieru fotograficznego. W sklepach papierniczych znajdziemy papier taki przycięty do odpowiedniego formatu. Najczęściej są to standardowe zdjęcia o wymiarach 10×15.

Sam zakup papieru jednak nie wystarczy. Musimy bowiem odpowiednio przygotować drukarkę choćby przez ustawienie jej preferencji a więc ustawieniu drukowania na danym formacie oraz innym rodzaju papieru. Bardzo ważny jest też optymalny dostęp do tuszu we wszystkich kolorach. W przeciwnym razie drukarka zrekompensuje sobie braki innym kolorem co sprawi, że zdjęcie nie będzie prezentować się dobrze.

Bardzo ważna jest też zmiana rozmiaru zdjęcia. W tym celu możemy wykorzystać ogólnodostępny i darmowy program Paint.
Warto w tym miejscu nadmienić, że coraz więcej nowoczesnych, zaawansowanych drukarek posiada możliwość bezpośredniego podłączania aparatu fotograficznego co sprawia, że drukowania zdjęć co jest sporą oszczędnością czasu.

 

Odbitki przez internet

Jeśli nie mamy przekonania do własnoręcznego drukowania zdjęć i obawiamy się o ich jakość a jednocześnie nie mamy czasu na to by odwiedzić studio fotograficzne możemy skorzystać z możliwości jakie daje nam internet. Obecnie coraz więcej firm oferuje możliwość zamówienia odbitek online. Pamiętajmy jednak o tym, by zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę sprawdzić informacje o danej firmie w internecie.
Warto tutaj również zaznaczyć, że większość sklepów oferujących wywoływanie zdjęć online daje klientom duże zniżki, jeśli ci wywołują naprawdę dużą ilość zdjęć. Warto to wykorzystać i za jednym razem wydrukować wszystkie zdjęcia zalegające w domowych archiwach.

Jak drukować zdjęcia?

Fotokioski

Kolejnym popularnym rozwiązaniem, które pozwoli nam na szybkie wydrukowanie zdjęć są tak zwane fotokioski. Do stojącej w sklepie lub zakładzie fotograficznym maszyny wkładamy nośnik danych, po czym wybieramy, które zdjęcia chcemy wydrukować. Zdjęcia możemy odebrać zazwyczaj po kilku godzinach lub na drugi dzień.

Jak czyścić obiektyw?

0

Każdy, kto lubi robić zdjęcia i zależy mu na jak najlepszym efekcie lub po prostu wykorzystuje ten sprzęt jako narzędzie pracy wie, jak wiele może zepsuć brudny obiektyw. Nawet z pozoru niewielkie i niewidoczne pyłki mogą bowiem sprawić, że zdjęcia będą całkowicie nieudane.

Właśnie dlatego dbanie o czystość obiektywu w naszym urządzeniu ma ogromne znaczenie i powinniśmy dbać o to regularnie.
Nie jesteś przekonany, że Twój obiektyw wymaga czyszczenia. W takim razie zrób kilka zdjęć i uważnie się im przyjrzyj. Jeśli widzisz już dlaczego obiektyw wymaga gruntownego czyszczenia podpowiemy Ci jak to zrobić.

Jak czyścić obiektyw?

Zastanów się, czego będziesz potrzebować

Nie da się ukryć – czyszczenie obiektywu nie jest zadaniem łatwym. Wymaga wiedzy, precyzji, cierpliwości oraz przekonania, że zabiegi, które zamierzamy przeprowadzić wyjdą nam na dobre. Dlatego też zamiast się użalać warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim zgromadzimy rzeczy, które mogą okazać się niezbędne podczas czyszczenia naszego sprzętu.

Przede wszystkim warto wyposażyć się w ściereczkę z mikrofibry. Nie powinno być to zadaniem trudnym, ponieważ ściereczki te bez trudu znajdziemy w drogeriach oraz marketach. Dlaczego właśnie taką? To proste – nie zostawia puszków ani kurzu, jest łatwa w utrzymaniu czystości oraz niedroga. Słowem – gadżet idealny.

Ponadto nie potrzebujemy specjalnych, wielkich zakupów. Wystarczy nam środek do przecierania obiektywu oraz codzienna dbałość również o stan sprzętu fotograficznego. Doskonale sprawdzają się mleczka, jak i długopisy do usuwania przebarwień. Nie powinno więc ich zabraknąć.

Jak czyścić obiektyw?

Jak powinien wyglądać proces czyszczenia obiektywu?

Przede wszystkim warto zacząć od użycia dmuchawy, która usunie z obiektywu brud i kurz. Nie warto zdmuchiwać tych zabrudzeń własnymi ustami, ponieważ wtedy na naszym obiektywie znajdują się kropelki śliny.
Kolejny krok to delikatne przetarcie obiektywu ściereczką z mikrofibry. Dzięki temu uda nam się jeszcze dokładniej usunąć kurz z jego powierzchni oraz trudno dostępnych zakamarków. Jeśli obiektyw nie jest mocno zabrudzony – sama szmatka wystarczy.
Jeśli jednak widzimy na nim tłuste ślady lub trudne do usunięcia zabrudzenia warto sięgnąć po specjalne środki. Odrobina płynu do czyszczenia obiektywów sprawi, że nawet tłuste zabrudzenia nie będą dla nas problemem. Jeśli zaś zdarzą się wyjątkowo trudne do usunięcia plamki warto użyć specjalnego długopisu do obiektywów, który pozwoli nam sobie z nimi poradzić.

Czyszcząc obiektyw pamiętajmy o tym jak wrażliwą częścią sprzętu fotograficznego jest. Nie działajmy więc gwałtownie, nie wykonujemy silnych ruchów i otarć oraz decydujmy się jedynie na łagodne środki czyszczące, dzięki którym aparat posłuży nam przez wiele, wiele lat.

Jednocześnie pamiętajmy, że jeśli mimo porad obawiamy się, że samodzielne czyszczenie aparatu w naszym wykonaniu może uszkodzić sprzęt, który posiadamy. Jeśli więc nie czujesz się pewnie – nie podejmuj ryzyka. Znacznie lepiej zdecydować się w takim przypadku na pomoc profesjonalisty, który dysponuje odpowiednim sprzętem, wiedzą oraz doświadczeniem.

Jakie funkcje ma smart TV?

0
Jakie funkcje ma smart TV?

W dzisiejszych czasach telewizor to znacznie więcej niż możliwość oglądania programów TV. Coraz częściej na rynku pojawiają się bowiem telewizory typu “smart”, które oferują nam znacznie większą liczbę usług, w tym również te, które są zupełnie darmowe. Szacuje się, że obecnie ponad ⅓ telewizorów na rynku to Smart TV. Większość z nich wyposażona jest w specjalne aplikacje, które pozwalają na korzystanie z wielu udogodnień. Aby było to możliwe wystarczy wybrać na pilocie telewizora specjalny przycisk. Jego nazwy różnią się w zależności od marki telewizora. W przypadku LG i Philips jest to przycisk SMART, Samsunga – Smart Hub, Panasonica – Veira Cast. Co ważne, aby móc korzystać z aplikacji nasz telewizor musi być podłączony do internetu.

Jakie funkcje ma smart TV?

Z czego możemy korzystać?

Nowoczesne telewizory typu “smart” oferują nam naprawdę wiele. Przede wszystkim za ich pośrednictwem mamy dostęp do treści internetowych choć w nieco mniejszym zakresie niż ma to miejsce na komputerze. Możemy również korzystać z usług VOD i oglądać filmy i seriale dostępne w bibliotekach różnych serwisów. Istnieje także możliwość słuchania muzyki, korzystania z Facebooka a także przeglądania aktualności, plotek i wiadomości.

Bogactwo aplikacji

Na chwile obecną polskich aplikacji na telewizory Smart jest około 120. Co wiecej, wciąż powstają nowe i ciekawe propozycje. Poza tym mamy dostęp do setek aplikacji globalnych takich jak np. YouTube.

To ile aplikacji fabrycznie zostało zainstalowanych na naszym telewizorze zależy od producenta. Obecnie najwięcej polskich programów (bo aż ponad 100) znajdziemy na telewizorach firmy Samsung. U innych producentów jest to zazwyczaj około 20 aplikacji.

Co ciekawe, dla każdej z firm produkujących telewizory przygotowuje się inną aplikację, choć dotyczy dokładnie tych samych usług. Warto również mieć świadomość, że producenci coraz częściej zastanawiają się nad zainstalowaniem na swoich telewizorach systemu Android, który znamy z telefonów komórkowych. Takie rozwiązanie sprawi, że na naszych telewizorach zyskamy dostęp do setek aplikacji, które znamy doskonale z telefonów.

Pierwsze tego typu telewizory trafiły na rynek i cieszą się naprawdę sporym zainteresowaniem klientów spragnionych dobrej rozrywki.

Nie wszystko jest darmowe

Jak już wspominaliśmy w każdym Smart TV znajdują się fabrycznie zainstalowane aplikacje, które są darmowe i dostępne dla każdego posiadacza telewizora. Istnieje jednak również możliwość zakupu kolejnych. Nie warto robić tego na początku swojej przygody z telewizorem typu smart. Lepiej zacząć od tego co darmowe i poznać zasady działania.

Dopiero wtedy możemy zastanowić się nad płatnymi opcjami, które dla wielu osób mogą okazać się bardzo atrakcyjne, zaś dla innych zupełnie nieprzydatne.

Płatne aplikacje możemy zakupić na kilka różnych sposobów. Jeden z nich to płatność sms. Po wysłaniu wiadomości otrzymujemy kod, który aktywuje usługę. Możemy również skorzystać z przelewu internetowego lub wybrać usługę od dostawcy TV i uregulować płatność wraz z rachunkiem za telewizję.

Dlaczego mój komputer chodzi wolno?

0

Czy Twój komputer znowu się psuje? Czy chodzi wolno? Istnieje parę uniwersalnych kroków, które powinieneś podjąć, aby przyśpieszyć swój komputer i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie Twojego PC.

Jak wyczyścić komputer?

Czasami wolne działanie komputera jest spowodowane tym, że na dysku twardym jest zbyt wiele plików, które razem zajmują sporą część pamięci i tym samym spowalniają PC. Najwięcej miejsca zajmują programy typu Adobe Photoshop lub gry komputerowe. Otwórz „Panel Sterowania”, a potem zakładkę z programami, aby ocenić, który z nich zajmuje najwięcej miejsca. Nieużywane od dawna programy możesz bez żalu usunąć. Warto też przenieść do Kosza liczne grafiki, zrzuty ekranu i pliki tekstowe, które zajmują miejsce na dysku. Oczywiście, najpierw wypadałoby przejrzeć, które już się nie przydadzą i dokonać ostrej selekcji. Zdziwisz się, ile miejsca zajmują programy oraz grafiki, które zostały ściągnięte nie wiadomo po co, ale razem zebrane ważą całkiem sporo gigabajtów.

Jak przyśpieszyć komputer?

Kolejnym krokiem powinno być pobranie aplikacji, której zadaniem jest analiza dysku i usuwanie niepotrzebnych wpisów w rejestrze systemu bądź innych fragmentów dysku, których nie da się łatwo usunąć. Najpopularniejszym programem tego typu jest CCleaner, który oferuje możliwość wyczyszczenia dysku, a także powiadamia nas o nieużywanych dawno programach, które można odinstalować. Wszystko to za pomocą paru kliknięć. Sam program będzie zrozumiały i łatwy w użyciu nawet dla komputerowego laika.

Dlaczego komputer włącza się tak wolno?

Czasami problem z komputerem uwidacznia się tylko przy włączaniu komputera. Potem już wszystko spokojnie i porządnie działa. W takim przypadku prawdopodobnym winowajcą spowolnienia peceta mogą być aplikacje, które mają w ustawieniach zaznaczone, aby uruchamiać się wraz ze startem systemu. Wystarczy przejrzeć spis programów, które włączają się wtedy, gdy rozpoczynamy pracę na naszym komputerze. Niektóre z nich powinny działać cały czas, ale niektóre można włączać raz na jakiś czas bez szkody dla naszej pracy. Warto w ustawieniach takich programów zmienić stosowne opcje, aby dana aplikacja już nie uruchamiała się od razu przy starcie systemu, ale tylko wtedy, gdy jej to nakażemy.

Dlaczego wyświetlają mi się dziwne ikonki?

Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe kroki i komputer dalej średnio działa, a do tego pokazuje Ci dziwne ikonki lub strony po rosyjsku w przeglądarce, prawdopodobnie padłeś ofiarą wirusa komputerowego, przypadkowo ściągniętego na przykład z jakimś programem (najczęściej pirackim). Wówczas należy pobrać z Internetu antywirusa lub antymalware i przeskanować komputer w celu znalezienia zagrożeń dla naszego systemu. Warto także zerknąć na listę programów w Panelu Sterowania i zobaczyć, czy nie ma tam jakiejś podejrzanej aplikacji kryjącej się pod nieznaną nam nazwą. Należy również sprawdzić rozszerzenia w przeglądarkach: wirusy mają tendencję do dodawania się do wszystkich przeglądarek na komputerze i trzeba to potem usuwać po kolei. To nużąca praca, ale nagrodą będzie w pełni funkcjonalny komputer.

W przypadkach skrajnych nie szukaj pomocy na forach internetowych czy stronach, ale zadzwoń po znajomego informatyka – lepiej nie ryzykować, że zepsujesz komputer jeszcze bardziej, jeśli nie masz pojęcia, w czym jest problem i jak go rozwiązać.

Router do domu – jaki kupić?

0

Router to urządzenie rozdzielające pomiędzy komputery lub też inne urządzenia dostęp do internetu. Wybierając router musimy przede wszystkim wiedzieć w jaki sposób uzyskujemy dostęp do internetu, należy również zwrócić uwagę na istotne parametry routera.

Co zrobić gdy telefon wpadnie do wody?

0
Co zrobić gdy telefon wpadnie do wody?

Dla wielu z nas telefon jest urządzeniem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Towarzyszy nam więc w wielu różnych sytuacjach – na basenie, na plaży, na stoku narciarskim oraz… podczas wieczornej kąpieli. W każdej z tych sytuacji niezwykle łatwo o wypadek a dokładniej rzecz biorąc, wpadnięcie telefonu do wody.

Gdy tak się stanie zazwyczaj mamy przed oczami wizję kosztownych napraw lub konieczność wyrzucenia telefonu do śmieci. Nie nastraja to zbyt optymistycznie. Na szczęście, nawet jeśli telefon wpadnie nam do wody i ulegnie całkowitemu zanurzeniu wciąż mamy szansę go uratować. W jaki sposób? Stosując się do poniższych rad.

Co robić?

Jeśli nasz telefon wpadł do wody pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć jest wyjęcie baterii oraz karty sim i karty pamięci. Nie pozwólmy aby pozostały one w urządzeniu, mogą bowiem doprowadzić do zwarcia.

W następnej kolejności warto rozkręcić telefon na części pierwsze – im bardziej uda nam się go rozebrać tym lepiej. Rozkręconych elementów telefonu nie pozostawiamy jednak do wyschnięcia. Wbrew powszechnej opinii dużo lepszy efekt da przepłukanie ich wodą destylowaną w celu usunięcia ewentualnych zabrudzeń. Następnym krokiem powinno być przetarcie wszystkich części telefonu spirytusem. On także skutecznie poradzi sobie z zabrudzeniami a co więcej, ochroni nasz telefon przed zaśniedzeniem i ułatwi wysuszenie poszczególnych jego elementów. W tym czasie warto przetrzeć karty oraz baterię miękką, suchą ściereczką.

Uzbrój się w cierpliwość

Kiedy nasz telefon wpadnie do wody i wykonamy pierwsze czynności, które mają na celu uratowanie jego sprawności przychodzi czas na cierpliwe czekanie. Rozkręcone i wyczyszczone elementy telefonu powinny bowiem dokładnie suszyć się w ciepłym miejscu przez kolejne 2-3 dni. Pod żadnym pozorem nie powinno się skracać tego czasu. W przeciwnym razie cały nasz wysiłek pójdzie na marne.

Sprawdźmy efekty

Jeśli przez cały czas od zalania telefonu postąpiliśmy z powyższymi wskazówkami oraz wewnętrzną intuicją macie spore szanse na to, że telefon zacznie normalnie pracować.

Nadszedł więc czas na to by ponownie skręcić wszystkie jego elementy i sprawdzić, czy udało nam się ocalić telefon przed kosztownymi naprawami lub śmietniskiem.

Co jednak zrobić, jeśli telefon mimo naszych starań nie uruchamia się ponownie? Tu również powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Wśród dostępnych na rynku produktów znajdziemy bowiem takie, które mimo wszystko mogą nam pomóc w cieszeniu się z macierzyństwa.

Jednym z już wspomnianych metod jest skorzystanie ze wspomnianego tu już spirytusu. Tym razem jednak warto nie tylko przetrzeć elementy telefonu ale całkowicie zanurzyć go w nim na kilka godzin. Może to pomóc w oczyszczeniu płyty głównej z resztek zabrudzeń oraz pozbycia się nadmiaru wody. Przydatne (choć dość drogie) mogą być również specjalistyczne środki do oczyszczania płyt drukowanych.

Podsumowując, telefon, który wpadł do wody wciąż ma szansę sprawnie działać i wcale nie musi narazić nas na wysokie koszty związane z jego naprawą. Musimy jedynie działać szybko i zdecydowanie. Zastosowanie powyższych rad to znacznie większa szansa na uniknięcie trwałych uszkodzeń telefonu. Warto więc je zapamiętać.

Jak czyścić płyty CD?

0
Jak czyścić płyty CD?

Każdy z nas posiada w swoim domu mnóstwo płyt CD. Muzyka, zdjęcia, programy, filmy – to tylko niektóre z danych, które przechowujemy na tych nośnikach. Niestety, często z upływem czasu zdarzają się problemy z odczytywaniem płyt. Często wynika to z powstawania na ich powierzchni drobnych rysek i zabrudzeń. Zastanówmy się, co możemy zrobić aby nadal korzystać ze swojej kolekcji płyt CD.

Jak czyścić płyty CD?Przede wszystkim możemy spróbować skorzystać z innego urządzenia aby je odtworzyć. Warto bowiem mieć świadomość, że niektóre odtwarzacze są bardzo czułe co sprawia, że najmniejsze nawet zabrudzenie nie pozwala na odtworzenie płyty. Jeśli to nie poskutkuje warto zdecydować się na czyszczenie płyt. Pomóc mogą nam w tym specjalne płyny do tego przeznaczone. Przedstawiamy dokładną instrukcję jak bezpiecznie i skutecznie czyścić płyty, by posłużyły nam przez długi czas.

Krok po kroku

Przede wszystkim warto wyposażyć się w odpowiedni środek do czyszczenia płyt. Zakupimy go bez problemu w każdym sklepie z elektroniką. Koszt zakupu takiego środka nie jest duży, nie musimy więc obawiać się wydatków.
Kiedy posiadamy już odpowiedni środek zapoznajmy się dokładnie z instrukcją jego użytkowania. Pamiętajmy o tym, by nie wylewać preparatu bezpośrednio na płytę, ponieważ może to doprowadzić do jej uszkodzeń. Znacznie lepiej jest wyposażyć się w miękką ściereczkę, np. z mikrofibry, na którą nalejemy płyn czyszczący. Doskonale sprawdzą się również ściereczki antystatyczne np. te wykonane z bawełny.

Jak czyścić płyty CD?

Po nalaniu na ściereczkę niewielkiej ilości środka należy rozpocząć czyszczenie płyty. Pamiętajmy o tym by trzymać ją wyłącznie za obrzeża oraz jej środek. Dzięki temu nie uszkodzimy miękkiej powierzchni płyty. Czyszcząc CD nie wykonujmy ruchów okrężnych. Znacznie bezpieczniejszym sposobem czyszczenia płyt jest stosowanie prostych ruchów prowadzących od środka, na zewnątrz płyty. Płytę należy wycierać tak długo, aż pozostanie zupełnie sucha.

Przydatne wskazówki

Jeśli nie posiadamy specjalnego środka do czyszczenia płyt a musimy działać szybko możemy skorzystać z pasty do zębów. Ona również świetnie sprawdzi się w roli środka do czyszczenia płyt CD. Jak należy postępować?
Zacznij od nałożenia pasty na palec i przetarcia nim płyty od środka do brzegów. Pamiętaj o tym, by nie wykonywać ruchów po okręgu.
Kolejny krok to spłukanie płyty ciepłą wodą oraz dokładne wytarcie jej do sucha bawełnianą, koniecznie miękką, szmatką. Taki sposób może sprawić, że płyta jednorazowa zadziała. Jeśli tak się stanie warto od razu przekopiować jej zawartość by nie stracić danych.

Co jednak zrobić w przypadku gdy płyta mimo wielu naszych prób czyszczenia nadal nie otwiera się? W takim przypadku możemy spróbować nałożenia wazeliny lub wosku do polerowania karoserii samochodowej. Ponownie czynimy to od środka do brzegów nie wykonując ruchów okrężnych.
Taką płytę polerujemy ściereczką do sucha. Zabieg ten sprawi, że zadrapania na płycie się wypełnią co może pomóc nam w jej odtworzeniu. Musimy mieć jednak świadomość, że płyta zadziała prawdopodobnie tylko jeden raz. Dlatego też warto do razu skopiować jej zawartość.

ZOBACZ TEŻ