Drukarnie 3D a koronawirus

0
Drukarnie 3D a koronawirus

„Drukarki 3D ratują życie”, „Wydruki przestrzenne w walce z koronawirusem”, „Przyłbice z drukarek 3D chronią medyków” – to tylko niektóre z nagłówków newsów, w których mowa o społecznym zaangażowaniu się drukarni 3D w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ponieważ nadal nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed COVID-19 ani nie ma jednego, w pełni skutecznego leku, który chroniłby przed śmiercią w obliczu koronawirusa, podejmowane są liczne inicjatywy mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się tego groźnego wirusa. Zalecono społeczną kwarantannę i niewychodzenie z domu, noszenie maseczek, a nawet przyłbic ochronnych, a obowiązkowej kwarantannie podlegają wszyscy, którzy mogli mieć kontakt z osobą zarażoną. Wiadomo jednak, że polski rząd nie jest w stanie zapewnić wszystkim odpowiednich środków ochrony. Właśnie dlatego z pomocą przychodzą prywatni przedsiębiorcy. Pomimo tego, że wielu z nich straciło dochód z dnia na dzień, postanawiają pomagać charytatywnie, a wsparcie okazują przede wszystkim służbie zdrowia, lekarzom, którzy walczą z koronawirusem na tzw. pierwszej linii frontu.

Wydruki 3D maseczek i przyłbic

Drukarnia 3D, która podjęła się działań charytatywnych w związku z pandemią koronawirusa, może jednego dnia stworzyć nawet kilkanaście przyłbic ochronnych i kilkadziesiąt maseczek. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę drukarni, które zaangażowały się w taką pomoc, łatwo spostrzeżemy, że do medyków codziennie trafia nawet kilka tysięcy takiego sprzętu. Pomoc jest naprawdę ogromna, tym bardziej że większość tych produktów to wyroby wielorazowego użytku, wystarczy je regularnie dezynfekować.

Co ciekawe, drukarnie 3D stworzyły samoistnie społeczną akcję. Najpierw rozpoczęło się projektowanie 3D sprzętu ochronnego, potem idealny projekt został bezpłatnie udostępniony, by mógł być powielany bez straty czasu i kosztów na nieudane prototypy. Dzisiaj, pomimo że standardowe zamówienia nie są realizowane, drukarki 3D pracują na pełnych obrotach. Ta innowacyjna technologia jest jakże ważna w działaniach na rzecz zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przypomnijmy jeszcze, że wydruki 3D dotyczą coraz częściej nie tylko przyłbic i maseczek, ale również respiratorów, które bezpośrednio ratują życie zarażonym. Widać tym samym, że wydruki 3D od tej pory sprawdzą się nie tylko w przemyśle i produkcji komercyjnej, ale też na stałe wpiszą się w działania medyczne.

Nowy wymiar komunikacji bezprzewodowej – co warto wiedzieć o NFC?

0
nfc

Fani płatności zbliżeniowych mogli już spotkać się z komunikacją NFC, która najbardziej jest znana jako technologia wykorzystywana w nowoczesnych smartfonach do płacenia za zakupy. To jednak zaledwie niewielka część możliwości innowacyjnej komunikacji bezprzewodowej. Zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę na temat NFC. Czy taka technologia ma przyszłość?

O co chodzi w komunikacji NFC?

Tajemniczy skrót NFC pochodzi z języka angielskiego i oznacza Near Field Communication, czyli komunikację bliskiego zasięgu. Technologia umożliwia bezprzewodowe i bezdotykowe przesyłanie danych  na odległość nieprzekraczającą 20 centymetrów i bazuje na identyfikacji częstotliwości radiowej (RFID). Komunikacja NFC została opracowana jako alternatywa dla Bluetooth, a wpływ na jej rozwój miały takie firmy jak np. Nokia, Sony czy też Philips.

Działanie technologii NFC nie jest bardzo skomplikowane i przypomina Bluetooth. Radiowy standard komunikacyjny opiera się na częstotliwości 13,56 MHz, szerokości pasma do 2 MHz oraz przepustowości 106, 212, 424 lub 848 kbit/s. Komunikacja między dwoma urządzeniami za pomocą fal radiowych jest możliwa dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego. Gdy w jego zasięgu znajdzie się chip NFC oraz jego antena, powstaje energia elektryczna odpowiedzialna za przesyłanie sygnału między dwoma urządzeniami.

Gdzie można spotkać się z komunikacją bezprzewodową NFC?

Najbardziej popularnym przykładem wykorzystania technologii NFC są płatności zbliżeniowe telefonem komórkowym. Na rynku jest dostępna także aparatura z komunikacją NFC, czyli np. przekaźniki czasowe obecne w układach sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i wentylacją. Przy pomocy NFC można zaprogramować włączenie światła po zachodzie słońca czy też otwarcie rolet o świcie.

Komunikacja bezprzewodowa NFC znalazła zastosowanie ponadto w sieciach społecznościowych jako sposób na przesyłanie linków do zdjęć, wiadomości tekstowych oraz kontaktów. NFC umożliwia dołączenie do gry mobilnej w trybie multiplayer, powstało również wiele platform z grami wideo wykorzystujących innowacyjną technologię. Chip NFC znalazł się nawet w piłce Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku.

Zalety i wady technologii NFC

Ogromną zaletą komunikacji bezprzewodowej NFC jest brak konieczności parowania urządzeń. Ponadto konfiguracja NFC jest znacznie szybsza niż w przypadku popularne technologii Bluetooth. Wykorzystanie NFC w sprzęcie dostępnym w sklepie Hazbi zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ połączenie można nawiązać jedynie w odległości mniejszej niż 20 cm. Bluetooth pozwala na przesyłanie danych nawet na kilkadziesiąt metrów.

Ponadto komunikacja NFC wyróżnia się świetną jakością połączenia oraz niewielkim stopniem zakłóceń. Technologia nie jest oczywiście wolna od wad. Za jej największy minus można uznać niską prędkość przesyłania danych, która wynosi maksymalnie 424 kbit/s. Warto także zaznaczyć, że nie wszystkie modele telefonów są wyposażone w NFC, jednak to na pewno wkrótce się zmieni.

Fajne i mądre gry, które wciągną też dorosłych

0
gry
fot. pixabay.com

Ludzie dzielą się na dwie grupy: zajadłych przeciwników gier i ich zapamiętałych miłośników.  Nie warto jednak stać twardo na swojej skrajnej pozycji. Prawda często leży po środku. Gry, oczywiście, maja swoje negatywne aspekty, trudno jednak odmówić im zalet, zwłaszcza jeśli podejdziemy do tematu rozsądnie. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jakies-fajne-gry/

Najbardziej obawiamy się, gdy do gier siadają najmłodsi. Faktycznie, dzieci są jeszcze bardziej niż dorośli podatne na uzależnienie. Należy więc zachować czujność. Trudno jednak zakazać im gier zupełnie. Im starsze mamy dziecko, tym presja z jego strony będzie większa. I nic dziwnego, skoro wszyscy rówieśnicy wokół rozmawiają o tego typu rozgrywkach. To, że skapitulujemy i zgodzimy się na zainstalowanie gier, wcale nie musi oznaczać naszej porażki. Jeśli podejdziemy do tematu rozsądnie i ustalimy jasne zasady, możemy odnieść wiele korzyści. 

Ustalmy jasne zasady

Ustalmy ilość czasu, jaki dziecko może spędzić na graniu. Niech nas nie dziwi i nie złości to, że dziecko niechętnie będzie kończyło zabawę i nawet urządzało sceny. To naturalne, ponieważ głęboko weszło w wirtualny świat, który jest dla niego atrakcyjny. Aby nieco złagodzić te reakcję, warto pod koniec ustalonego czasu w delikatny sposób skierować jego uwagę na atrakcyjne sprawy, zajęcia w „prawdziwym życiu”. 

Jeśli nasze dziecko samodzielnie obsługuje sprzęt elektroniczny, ma swój telefon, ustawmy w nim automatyczna blokadę czasu korzystania z aplikacji. To wygodne rozwiązanie, które zdejmuje z nas przykry obowiązek przerywania dziecku gry. 

Wybierzmy wartościowe gry

Nie zdawajmy się tylko na preferencje dziecka, jeśli chodzi o wybór gier. Niektóre z nich są bezproduktywnymi zjadaczami czasu, przepełnione reklamami. W sklepie z aplikacjami dostępnych jest wiele wartościowych gier, które wciągną nie tylko najmłodszych, ale również i nas. Wiele z nich jest bezpłatnych lub w bardzo przystępnej cenie. Rozwijają myślenie logiczne i przestrzenne, rozbudzają kreatywność i nieszablonowe myślenie. Szczególnie polecamy: Bit by bit, Hook, Monument Valley, Shadowmatic. 

Przeczytaj tez: http://www.valhalla.pl/jak-sprawdzic-numer-ipzy/

Co musisz wiedzieć o pobieraniu różnych plików z Internetu?

0
Internet
fot. pexels.com

Przyznaj – Internet to Twój drugi dom. Oglądasz w nim życie innych, słuchasz muzyki, oglądasz filmy i pobierasz różnorodne pliki. Właśnie to ostatnie działanie, czyli pobieranie czegoś z Internetu na swój komputer, jest szczególnie niebezpieczne. Dowiedz się kilku rzeczy, które powinieneś wiedzieć surfując po Internecie, czyli świecie online.

Zobacz też: http://www.gautama.pl/jak-pobrac-piosenke-z-youtube/ 

Korzystaj z bezpiecznych źródeł

Internet jest miejscem, gdzie jest dużo dobra (praktycznych informacji), ale też sporo niebezpieczeństw (oszustwa internetowe, wykradanie danych). Należy umieć więc korzystać ze świata online, ponieważ w przeciwnym razie będzie to dla nas bardzo niebezpieczne w skutkach i konsekwencjach. Czym zatem są bezpieczne źródła? To miejsca sprawdzone, posiadające certyfikaty bezpieczeństwa, takie, które umożliwiają nam dostęp do danych, jakie tam zostawiamy. Alternatywnie można odpowiedzieć czym są miejsca w sieci, których warto unikać. To głównie strony niestrzeżone, działające nielegalnie, np. pobieranie filmów z pirackich źródeł. 

Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, gdzie zostajesz ofiarą wskutek korzystania z nielegalnych stron i nielegalnego pobierania stamtąd różnorodnych plików – zdjęć, muzyki, wideo. Pomyśl tylko, co będzie twoją obroną na pobranie pirackiego pliku. Trudno w takiej sytuacji zgłosić swój problem, ponieważ ty również masz po swojej stronie różnorodne przewinienia, za które możesz być osądzony. 

Skąd pobierać pliki?

Możesz mieć zatem pytanie w głowie – skąd masz pobierać pliki, jak podejść do tematu, gdy chcesz coś ściągnąć, ale nie jest to powszechnie dostępne. Przede wszystkich nie korzystaj z pirackich źródeł. To prawda, jest tam wiele plików do pobrania za darmo, ale naprawdę lepiej jest zapłacić i nabyć dany plik legalnie niż walczyć później z przestępcami internetowymi i być ich ofiarą. W Internecie jest bardzo dużo miejsc, z których można korzystać legalnie i to z nich należy czerpać różnorodne informacje.

Przeczytaj też: http://cyberprzestepczosc.info/uwazaj-na-takie-polaczenia-przychodzace/

Etykieta na piwo o tematyce weselnej – jak ją zaprojektować?

0
Etykieta na piwo o tematyce weselnej - jak ją zaprojektować

Etykiety piwne nie tylko muszą być swoistą przestrzenią marketingową. Można je też zaprojektować w sposób indywidualny i okolicznościowy. Zwłaszcza, że istnieje wiele różnych okazji, których znaczenie mogłyby one podkreślić. Jedną z nich jest oczywiście wesele.

Od czego zależy koszt całej instalacji paneli PV

0
Od czego zależy koszt całej instalacji paneli PV

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zainstalowanie systemu z panelami fotowoltaicznymi, warto jest się teraz dobrze zastanowić, jak przeprowadzić proces ich montażu. Najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie się doradcy w firmie. Doradzi on jakie panele PV najbardziej będą się opłacać do naszej instalacji. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Etui do Samsung Galaxy M21

0
etui do Samsung Galaxy M21

Nowy Samsung Galaxy M21 to smartfon ze średniej półki z akumulatorem o pojemności 6000 mAh. Posiada trzy obiektywy w głównej jednostce foto: główny jest o rozdzielczości 48 Mpix. Jest to smartfon warty uwagi oraz odpowiedniej ochrony.

Najodpowiedniejsze w tej roli sprawdzą się pokrowce dedykowane, które posiadają wszystkie odpowiednie wycięcia, aby w pełni swobodnie nadal korzystać ze smartfona. Wyróżnić można futerały z klapką zamykaną na magnes oraz nakładki na tył.

Futerał z klapką zapewni pełną ochronę telefonu, ponieważ ochrania nie tylko boki oraz tył smartfonu, ale również wyświetlacz. Kabury te posiadają miękkie wnętrze oraz zamykane są na magnes. Dzięki temu nawet podczas przypadkowego upadku telefonu pokrowiec nie otworzy się.

Futerały te są bardzo eleganckie i pokryte materiałami o różnej strukturze oraz kolorystyce, także wybór jest ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie. Warto wspomnieć, że opisywane pokrowce posiadają często wewnątrz niewielkie kieszonki na potrzebne dokumenty. Książkowe pokrowce służyć mogą jako podstawka. Możliwe jest to dzięki składanej tylnej części co pozwala na komfortowe przeglądanie zdjęć lub filmików.

Drugim rodzajem ochrony smartfona mogą być oprawki zakładane na tył. Przeznaczone są do ochrony jedynie boków oraz plecków telefonu. W większości wykonane z tworzywa TPU który jest elastyczny, dzięki temu są one odporne na zniekształcenia oraz pęknięcia. Z łatwością można je założyć oraz zdjąć z urządzenia.

case Samsung Galaxy M21

Gumowa obudowa pozwala na pewniejsze trzymanie smartfona w dłoni, a podczas niechcianego upadku zamortyzuje siłę uderzenia. Dla osób lubiących ciekawe dodatki posiadamy obudowy w różnych kolorach, brokatowe lub z niewielkimi kryształkami. Natomiast gdy potrzebujesz solidnej ochrony idealnie sprawdzi się etui pancerne. Składa się ono często z kilku warstw oraz posiada podwyższone ranty, które dodatkowo osłonią wyświetlacz np gdy odłożysz go ekranem do dołu.

Oprócz dedykowanych pokrowców są również uniwersalne wsuwki oraz sportowe pokrowce, które zachwycą wszystkich którzy aktywnie lubią spędzać czas. Pozwolą ona na wykonywanie wielu sportów,  mając przy sobie telefon i na bieżąco śledzić swoje postępy w aplikacjach lub słuchać ulubionej muzyki.

Case na telefon – czyli jak pokazać swój styl?

0
casy na telefon

Jeśli właśnie zakupiłeś nowego smartfona, a z gadżetami Ci po drodze, to koniecznie dokupić powinieneś jeszcze case na telefon. Tego typu akcesoria mogą stanowić nie tylko doskonałą ochronę dla sprzętu, ale również być atrakcyjnym dodatkiem, dodać nam klasy, uwidocznić nasz styl, upodobania. Największe pole do popisu, jeśli bierze się pod uwagę różnorodność case’ów na telefon, stanowią etui wykonane z elastycznego i wysokiej jakości silikonu. To właśnie one pozwalają na zamieszczanie na nich różnego rodzaju grafik – w delikatnych, pastelowych barwach lub żywych i wyrazistych kolorach. Tego typu akcesoria mogą posiadać ruchome elementy, przezroczyste krawędzie, wyprofilowane przyciski i jeszcze wiele innych zalet. Poniżej kilka informacji na temat kolorów i różnych kolekcji case’ów na telefon, ułatwiających wybór takiego, który umożliwi posiadaczowi pokazanie swojego indywidualnego stylu.

Case na telefon z kolekcji

Posiadanie swojego stylu lub podążanie za najnowszymi trendami, często wiąże się z chęcią posiadania różnego rodzaju ciekawych gadżetów. Wprawdzie smartfony mogą stanowić owe gadżety same w sobie, jednak czasami warto zadbać o zabezpieczenie ich przed zabrudzeniem, zadrapaniem, pęknięciem. Z pomocą przychodzą tutaj casy na telefon. W zależności od naszych upodobań możemy postawić na etui brokatowe. Kolekcja tych akcesoriów wyróżnia się oczywiście tym, że posiada warstwę płynnego brokatu, przez co etui jest nieco grubsze. Dużą popularnością cieszą się casy na telefon z różnymi napisami, okazjonalne (na przykład świąteczne, wakacyjne), w stylu boho, drewniane, z motywami kwiatowymi czy też z krajobrazami lub koronkami. Popularne są także kolekcje przygotowane specjalnie z myślą o mężczyznach, kobietach, a nawet dzieciach. Jak widać bez względu na wiek, płeć czy upodobania, każdy może znaleźć pasujący do niego gadżet wybierając spośród różnorodnych kolekcji case’ów na telefon.

Case na telefon – kolory

Istnieje wiele wzorów case’ów umożliwiających ich posiadaczom uwidocznienie swojego indywidualnego stylu. Podobnie rzecz ma się w przypadku kolorów. Możemy wybierać z szerokiej gamy różnorodnych barw etui, co również pozwoli nam na pokazanie otoczeniu, w czym gustujemy i jaki jest nasz charakter. Najbardziej standardowe, klasyczne pozostają oczywiście bezbarwne casy na telefon. Wiadomo, że bezbarwne nigdy nie wychodzą z mody, jednak niektórym osobom mogą wydać się nieco mało atrakcyjne. Nic bardziej mylnego, otóż bezbarwne nie musi oznaczać nijakie, szczególnie jeśli chcemy pochwalić się naszym nowym sprzętem, który posiada gustowną obudowę. Ponadto możemy zakupić case na telefon w praktycznie każdym kolorze: białym, czarnym, czerwonym, beżowym, granatowym, zielonym, niebieskim, złotym, różowym. Oczywiście bardzo popularne są case’y kolorowe oraz posiadające grafikę niczym prawdziwe zdjęcie wykonane przez wprawnego fotografa.

Bezpieczeństwo dziecka w Internecie

0
w Internecie
fot. pexels.com

Jeśli jesteś rodzicem, koniecznie zadbaj o to, aby nie pozostawiać swojego dziecka samoistnie względem surfowania po Internecie. Może to być bardzo niebezpieczne dla jego rozwoju. Dowiedz się, jak np. zablokować strony, których nie chcesz, aby odwiedzało twoje dziecko i co jeszcze wykonać, aby surfowanie było możliwie bezpieczne.

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-zablokowac-strony-dla-doroslych/

Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu

To bardzo ważny punkt, który ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób twoje dziecko będzie korzystać ze świata online. Wytłumacz dziecku, jakie niebezpieczeństwa mogą na niego czyhać, jakie mogą być ich konsekwencje i jak się przed nimi uchronić. Powiedz w jakim celu można korzystać z Internetu i ustalcie godziny surfowania po nim, wówczas dziecko będzie świadome ile może sobie pozwolić na przebywanie online. Zaznacz mu również, że mimo iż w Internecie jest tak dużo atrakcyjnych stron i rzeczy, to warto żyć w świecie tradycyjnym, dzięki temu będziesz mieć realny wpływ na to, że twój maluch będzie odporny na uzależnienie od Internetu.

Ustalone zasady to nie wszystko

Niestety, nawet jak bardzo dokładnie ustalisz ze swoim dzieckiem w jaki sposób może korzystać z Internetu, nie będzie to równoznaczne z tym, że zabezpieczysz go przed możliwym niebezpieczeństwem. Pamiętaj zatem, aby regularnie wracać do przyjętych zasad i być może je udoskonalać albo dodawać nowe, adekwatnie do potrzeb. Zablokuj również strony dla dorosłych i inne, które wolisz aby twoje dziecko nie natknęło się na nie. W tym celu musisz skorzystać z ustawień przeglądarki i zablokować tam dostęp do tych stron, które chcesz przed dzieckiem ukryć. Bardzo pomocne mogą okazać się różnorodne programy i aplikacje, które wspierają rodziców w bezpiecznym surfowaniu dzieci w Internecie. Warto z nich korzystać, ponieważ są naprawdę skuteczne. Możesz również na komputerze ustawić czas, po którym ten wyłączy się. To jest szczególnie pomocne, gdy ustalasz z dzieckiem, że dziennie może korzystać z komputera np. 1 godzinę. Wtedy po upływie tego czasu, komputer sam się wyłączy. Pamiętaj też o ustawianiu haseł, chociażby hasła, które należy wpisać, aby uruchomić komputer.

Przeczytaj też: http://www.wiecejnizeko.pl/przepisy-na-grzyby-w-occie/

Odbojniki do drzwi samochodu – gadżet, który każdy powinien mieć!

0
odbojniki do drzwi samochodu

Każdy, kto posiada własne auto doskonale wie, jak bardzo bolesne dla właściciela są najmniejsze rysy czy zadrapania na lakierze. Wygląd pojazdu, obok jego właściwości i sprawności to bardzo ważna kwestia, nikt nie chce, by jego auto było zadrapane. Samochodu używa się codziennie, więc o sytuację, w której taka sytuacja będzie miała miejsce nie jest trudno. Na szczęście z tym problemem świetnie poradzą sobie odbojniki do drzwi samochodu.

ZOBACZ TEŻ